Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eşme'de yeni defin alanına 50 bordo bereli ile koruma

Giriş Tarihi: 23.2.2015
Eşme'de yeni defin alanına 50 bordo bereli ile koruma
Türk Silahlı Kuvvetleri, düzenlediği yıldırım operasyonla Süleyman Şah Saygı Karakolu'ndaki manevi değeri yüksek emanetleri sınırda Suriye Eşmesi köyü'nde kontrol altına alınan bölgedeye taşıdı. Süleyman Şah türbesine operasyonla eşzamanlı başlatılan çalışmalarda alan iş makineleri tarafından düzenlenirken askerler, söz konusu alanı şeritle çevirdi. Çalışmalar sürerken bir grup asker bayrak direğini alana getirdi. Üzerinde Türk bayrağı olan direk askerler tarafından, belirlenen alana dikildi. Söz konusu bölge iş makineleri çalışmalarını sürdürürken alanın güvenliği çevrilen dikenli tellerle sağlandı. Karakol alanının çitlerle çevrilmesi, alt yapısının kurulması ve güvenliğinin daha da artırılması için çalışmalar sürüyor. Süleyman Şah'ın defin işlemi gerçekleştikten sonra da güvenlik durumuna göre 40-50 kadar bordo berelinin karakolda görev yapması planlanıyor. Bu arada operasyona katılan ve sabahın ilk ışıklarıyla birlikte 3 aynı noktadan Türkiye'ye giriş yapan onlarca tank ve zırhlı araç ise Mürşitpınar Sınır Karakolu ile Suriye'yi gören hakim tepelere yerleştirildi. Süleyman Şah Türbesi'nin nakledileceği 'Suriye Eşmesi' olarak açıklanan köy Türkiye sınırına kuş uçuşu 500 metre uzaklıkta. Türbenin nakledileceği nokta da Fırat Nehri'nin 4 kilometre kadar doğusunda ve bu köyün sınırları içerisinde.

ÜÇÜNCÜ NAKİL
Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey'in dedesi Süleyman Şah'ın mezarı 1975'e kadar Caber Kalesi'nde bulunuyordu. Suriye hükümetinin, Fırat Nehri üzerinde Tabka Barajı'nın 1973'te su toplamaya başlamasıyla Caber'in tamamen baraj suları altında kalacağını belirtmesi sonrası türbe, müştemilatıyla birlikte Karakozak köyü'ne nakledilmişti.

EŞMELER MUHTARI: KÖYÜN ADI DEĞİŞSİN
Süleyman Şah Türbesi'nin nakledileceği Suriye Esmesi'nin karşısında bulunan Şanlıurfa'nın Birecik ilçesine bağlı Eşmeler köyü muhtarı Suphi Yavuz, bundan sevinç duyduklarını belirterek, "Köyümüzün adının da Süleyman Şah olarak değiştirilmesini istiyoruz" dedi. Bu konuda teklif oluşturmayı tasarladığını belirten Muhtar Yavuz , türbenin yeni yerinin çok hakim bir nokta olduğunu, isabetli bir karar verildiğini, çok güvenli olacağını da kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eşme'de yeni defin alanına 50 bordo bereli ile koruma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN