Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Türbenin yeni yeri T.C. koruması altında'

Giriş Tarihi: 24.2.2015
'Türbenin yeni yeri T.C. koruması altında'

Türbenin yeni yerinde bir çatışma ihtimali görmediklerini belirten Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Bizim şu anda Suriye Eşme'si olarak belirlediğimiz yer Türkiye Cumhuriyeti koruması altında

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nun yer değiştirmesine yönelik operasyon için, "Öncesinde müttefiklere bilgi, Suriye yönetimine de nota verildi" dedi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Kalın, şu mesajları verdi:

YPG İLE TEMAS YOK:
(YPG, IŞİD ya da ABD ile temas olup olmadığı) Bahsettiğiniz diğer örgütlerle herhangi bir temas, koordinasyon, yardımlaşma söz konusu değildir.

YENİ YER TÜRKİYE KORUMASINDA:
PYD terör örgütüdür. Suriye'deki kırılgan yapı içinde, şu örgüt şuraya hakim demek zordur. Bunlar her gün değişir. Bizim şu anda Suriye Eşme'si olarak belirlediğimiz yer Türkiye Cumhuriyeti devletinin koruması altındadır. Çatışma ihtimali görmüyoruz.

GEYRİMEŞRU REJİMİN AÇIKLAMASININ KARŞILIĞI YOK:
(Suriye'den yapılan "Savaş nedenidir" açıklaması) Ne bölgede ne uluslararası hukukta, herhangi bir meşruiyeti kalmamıştır. Dolayısıyla yaptıkları bu açıklamanın ne bizim açımızdan ne müttefiklerimiz açısından bir karşılığı söz konusu değildir.

FÜZE SİSTEMİ NATO İLE UYUMLU OLACAK:
Fiyat, teslim tarihi ve teknolojiye, en menfaate uygun karar neyse o verilir. NATO ile uyumlu olmaması diye bir durum sözkonusu olmaz. Bu uyum sağlanacak fakat tartışmalar art niyetli noktalara gidebilmektedir.

'BAŞKANLIK SİSTEMİ PARLAMENTOYU DAHA GÜÇLÜ YAPACAK'
Başkanlık sistemiyle ilgili tartışmaların "Türkiye en iyi nasıl yönetilir?" sorusu bağlamında yapılması önemlidir. Bu konuda uzun zamandır devam eden çalışmalar yapılmaktadır. Türkiye'nin gelecekteki hedefine ulaşması açısından önemli katkılar vereceğini düşünüyoruz. Farklı modelleri olan başkanlık sisteminin "federalizm ve tek adam" yönetimleriyle özdeşleştirilmeye çalışılması doğru değildir. Bütün uzmanların söylediği, kuvvetler ayrılığı prensibinin en güçlü şekilde hayata geçirildiği sistem başkanlık sistemidir. Parlamentonun hiçbir yetkisi olmayacak, asgariye indirilecek deniyor, bunların gerçeklerle ilgisi yok. Başkanlık sistemi parlamenter sistemin bugünkünden güçlü olan bir sistemi öngörür. İlla da bir federal sistem olması gerekmiyor, olduğu örnekler var, olmadığı örnekler var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türbenin yeni yeri T.C. koruması altında'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN