Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu Nuceyfi ile görüştü

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi ile görüştü.

Giriş Tarihi: 25.2.2015 19:56 Güncelleme Tarihi: 25.2.2015 21:30
Davutoğlu Nuceyfi ile görüştü
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi ile Başbakanlık Resmi Konutu'nda yemekte bir araya geldi. Yarım saat süren baş başa görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi. Görüşmeye, Irak'ın Ankara Büyükelçisi Salih Hasan Ubeydi, Iraklı milletvekilleri Hasan Turan ve Hüseyin Devle, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, MİT Müsteşar Vekili İsmail Hakkı Musa ile Başbakan Davutoğlu'nun Dış İlişkilerden Sorumlu Başmüşaviri Kemal Ökem de katıldı.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Davutoğlu ile Nuceyfi görüşmesinde Irak siyasetindeki son durum ve gelişmelerin ele alındığı ifade edildi. Irak'ın güvenliğinin Türkiye'nin güvenliği, Irak'ın istikrarının Türkiye'nin istikrarı olduğu kaydedilen açıklamada, bundan sonra da görüşmeler ve taraflara telkinin devam edeceği bildirildi. Güvenliğin tesisi için her türlü katkıya hazır olunduğunun Iraklı taraflara iletildiği ifade edildi.

Başbakan Davutoğlu, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuceyfi ile yaptığı görüşmenin ardından Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Başbakanlık Resmi Konutu'nda görüştü. Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan Davutoğlu'nun ABD'ye yapacağı ziyaret hatırlatılarak, görüşmenin yatırımcılar konferansı ile ilgili olduğuna işaret edildi. Davutoğlu ile Babacan görüşmesinin olağan bir görüşme olduğu belirtildi.

Irak ve bölgedeki güvenlik meseleleri ele alındı


Başbakan Davutoğlu ile Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuceyfi arasındaki görüşmede, Irak ve bölgedeki güvenlik meseleleri ele alındı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi arasındaki görüşmede, Irak ve bölgedeki güvenlik meselelerinin ele alındığı öğrenildi.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Davutoğlu görüşmede, Türkiye'nin, Irak'taki mezhep gerilimini düşürmek için elinden gelen çabayı gösterdiğini vurguladı. Konuya ilişkin olarak Başbakan Davutoğlu'nun, daha önce de Iraklı yetkililerle telefon görüşmeleri yaptığı belirtildi.

Davutoğlu'nun daveti üzerine Türkiye'ye gelen Nuceyfi ile yaptığı görüşmede, Irak siyasetindeki son gelişmeler ele alınarak, Türkiye'nin Irak'da yaşananlara, sadece mezhep çerçevesinden bakmadığı, bütün olarak ele alındığı vurgusunun yapıldığı ve "Irak'ın güvenliğinin her zaman Türkiye'nin güvenliği, Irak'ın istikrarının Türkiye'nin istikrarı olarak değerlendirildiği" görüşlerinin paylaşıldığı öğrenildi.

Görüşmede Başbakan Davutoğlu'nun, Irak'ta istikrarın yeniden kazanılması ve güvenliğin tesisi için Türkiye'nin her türlü katkıya hazır olduğunu Iraklı yetkililere ilettiği belirtildi.

Bu arada Başbakan Davutoğlu, 2 saati aşan bir süre de Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile görüştü. Önceden planlanan görüşmede, Davutoğlu'nun ABD ziyareti, Yatırımcılar Konferansı ve diğer konulara ilişkin ayrıntıların ele alındığını kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu Nuceyfi ile görüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN