Türkiye'nin en iyi haber sitesi

unutulmadı

1992 yılında Şubat'ın 25'ini 26'sına bağlayan gece Hocalı'da soykırım yapıldı.

Giriş Tarihi: 25.2.2015 10:11
Hocalı katliamı unutulmadı
Milletvekili Musa Kasımlı, "Türkiye güçlü olursa Türk devletleri güçlü olur" dedi.

Kasımlı, İnönü Üniversitesi tarafından Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu'nda düzenlenen "Türk Dünyası, Yalanları ve " panelinde, Ermeniler'in, soykırıma maruz kaldıklarını iddia ettiklerini söyledi.

Rusya ve Gürcistan arşivleri başta olmak üzere 8 ülkenin arşivinde çalışmış biri olarak, Türkler'in hiçbir zaman Ermeniler'e soykırım yapmadığını ifade eden Kasımlı, "Burada oturan çocukların babaları, dedeleri Ermenilere soykırım yapmadı. Ermeniler soykırım yaptı" diye konuştu.

Ermeniler'in, 1992 yılında Şubat'ın 25'ini 26'sına bağlayan gece Hocalı'da soykırım yaptığını anlatan Kasımlı, "Bu soykırım neticesinde 612 kişi öldürüldü. Onlardan 70'i ihtiyar, 63'ü çocuk, 106'sı kadındı. Bin 275'i esir olarak götürüldü ve 487 kişi sakat bırakıldı" dedi.

Kasımlı, Ermenistan'da Türkiye ve Azerbaycan'a nefretin devlet politikası haline getirildiğini belirtti.

Türkiye'nin tehdit altında olduğunu ileri süren Kasımlı, "Türkiye'nin gücünü kimse görmek istemiyor. Türkiye güçlü olursa, Türk devletleri güçlü olur. Azerbaycan ne kadar güçlü ise Türk devletleri güçlüdür, Türkiye güçlüdür" şeklinde konuştu.

Zengin Azerbaycan İçin Mücadele Birliği Başkanı İrade Aliyeva da Hocalı katliamının 20. yüzyılın facialarından biri olduğunu dikkati çekerek, bugün dünyanın artık bunu kabullendiğini aktardı.

Dünya Azerbaycanlılar Kültür Merkezi Başkan Yardımcısı Rasim Memmedov ise bu gibi faciaların bir daha yaşanmaması için gençlerin vicdan ve ahlak birliğini ortaya koymaları gerektiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hocalı katliamı unutulmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN