Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meclis'te 18.5 saatlik maraton

Giriş Tarihi: 25.2.2015
Meclis'te 18.5 saatlik maraton

Genel Kurul'da gerilimli geçen 18.5 saatlik görüşmenin ardından İç Güvenlik Paketi'nin 6 maddesi kabul edildi. Uyuşturucuda gözaltı süresi ve valilerin yetkilerine dair maddeler karara bağlandı

Genel Kurulu'nda, önceki gün başlayan ve sabah 08.30'da sona eren 18.5 saatlik maratonda İç Güvenlik Paketi'nin sadece 6 maddesi kabul edilebildi:
Bonzai ve türevi uyuşturucu maddelerin imali ve satışı gibi suçların okul, yurt, hastane, kışla veya ibadethanelere 200 metreden yakın mesafe içinde işlenmesi halinde verilecek ceza yarı oranında artırıldı.
Belirtilen alanlar içinde uyuşturucu kullanan veya bulunduranlara verilecek ceza yarı yarıya artırıldı. Bu kişilere 7.5 yıla kadar hapis cezası verilecek.
Toplumda infial yaratan; öldürme, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, fuhuş, hırsızlık, yağma, uyuşturucu ticareti gibi suçlarda, suçüstü hallerinde kişi hakkında 24 saate kadar, şiddet olaylarının yaygınlaştığı toplumsal olaylarda ve toplu işlenen suçlarda 48 saate kadar gözaltı kararı verilebilecek. Kişi en geç 48 saat, toplu işlenen suçlarda ise 4 gün içinde hâkim önüne çıkarılacak. Toplantı ve gösteri yürüyüşüne yasaklanan silahlar, molotof, demir bilye ve sapanla katılanlar tutuklanabilecek.
Vali, lüzumu halinde, kolluk amir ve memurlarına suç faillerinin bulunması için gereken emirleri verebilecek. Vali, askeri kuruluşlar dışında, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının itfaiye, ambulans, çekici, iş makinesi ve tedbirlerin zorunlu kıldığı diğer araç ve gereçlerden yararlanabilecek personeline görev verebilecek. Valilerin bu yetkileri ilçelerde kaymakamlar tarafından kullanılabilecek.
Vali tarafından alınan karar ve tedbirlere aykırı davrananlar 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

YÜKSEK TANSİYON
Sık sık tansiyonun yükseldiği görüşmelerde TBMM Başkanvekilleri Sadık Yakut ile Ayşe Nur Bahçekapılı nöbet değişimi yaptı. Bahçekapılı başkanlık divanına gelip masaya vuran MHP'lilere sert çıktı. TBMM kâtip üyesi AK Parti'li Mine Lök Beyaz önergeyi okurken MHP'liler su fırlattı. AK Parti ve MHP'liler arasında itişmeler yaşandı. AK Parti'li Metin Külünk ile Hilmi Bilgin düşmekten son anda kurtuldu. Milletvekilleri birbirlerinin tansiyonunu ölçtü. HDP'li vekiller ise toplumsal olaylarda poşu ile yüzün kapatılmasına verilen cezaların artırılmasını protesto etmek için yüzlerini poşu ile kapattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meclis'te 18.5 saatlik maraton
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN