Kral‘ın ilk ziyareti Türkiye‘ye mi?

Cumhurbaşkanı hafta sonu Riyad’a gitmeye hazırlanıyor. Suudi ’ın ise ilk yurtdışı ziyaretini Türkiye’ye yapacağı konuşuluyor. Güçlenen Suud-Katar-Türkiye ilişkilerinin Mısır ve ABD’yi zorlayacağı tahmin ediliyor.

Giriş Tarihi: 26.2.2015 01:32 Güncelleme Tarihi: 26.2.2015 11:52
Kral‘ın ilk ziyareti Türkiye‘ye mi?
Eski Suudi Kralı Abdullah vefat ettiğinde Afrika ziyaretini yarıda kesip ayağının tozuyla Riyad'a giden Cumhurbaşkanı , yeni süreçte Suud-Türkiye ilişkilerinin nasıl seyredeceğinin sinyalini vermişti. Yeni ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında geçmişe dayalı yakın bir ilişki zaten mevcut ancak iki ülke ilişkileri daha sıkı bağlarla örülecek gibi görünüyor. Arap basınında birçok analist Kral Selman'ın ilk ziyaretini Türkiye'ye yapacağını uzun zamandır dile getiriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Riyad ziyareti duyulduktan sonra bu iddia daha sık dile getirilmeye başlandı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!

'OBAMA-İRAN AŞKI' ENGEL

Katar'ın da dahil olduğu yeni dönem Arap-Türkiye ittifakında en belirgin etkenlerden biri İran ve Suriye faktörü. Suriye'nin yanı sıra Irak ve Akdeniz hattı boyunca Lübnan ve Yemen'de Şii unsurlar üzerinden etki alanını genişleten ve IŞİD terörünü de dolaylı olarak körükleyen İran'ı dizginlemek Suudi-Katar ve Türkiye işbirliğini zorunlu kılıyor. Ancak burada Mısır ile ABD-İran ittifakı engel teşkil ediyor. Üç ülke ancak Mısır konusundaki görüş ayrılıklarını giderdikten sonra söz konusu işbirliği ABD'yi zorlayabilir. Nitekim ABD Başkan 'nın politikaları, şu an Washington-Tahran ilişkilerini geliştirmek etrafında yoğunlaşıyor. bu uğurda klasik müttefiklerini görmezden geliyor. Bu nedenle Türkiye'nin, Katar ve Suud'la Mısır ajandasını birleştirmeden yola çıkması eleştiriye açık bir durum.

Kaynak: AkşamBUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kral‘ın ilk ziyareti Türkiye‘ye mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN