'nda iki kritik ülke

Giriş Tarihi: 27.2.2015 19:03
Arap Baharı'nda iki kritik ülke

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kritik öneme sahip Suudi Arabistan ziyareti öncesinde iki ülkenin 'ndaki ortaklıkları ve görüş ayrılıklarını mercek altına aldı.

MISIR'DA DARBE

Türkiye Hüsnü Mübarek rejiminin son bulduğu 2011 Ocak Devrimi'ni destekledi, Suudi Arabistan ise bu süreçte Mübarek rejiminin arkasında durdu. Ankara ve Riyad arasındaki esas görüş ayrılığı, Mısır'da Mübarek sonrası seçimlerle başa gelen İhvan yönetiminin ve Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin devrildiği Temmuz 2013 darbe süreciyle ortaya çıktı.

Suudi Arabistan yönetimi Abdulfettah Sisi liderliğindeki darbeye tam destek verdi ve devam eden süreçte de darbe rejiminin arkasında durdu. Riyad, şiddete başvurmamış bir siyasi hareket olan Müslüman Kardeşler'i 'terör örgütü' ilan etti. Riyad ve beraberindeki Körfez ülkeleri aynı zamanda Sisi yönetimine milyarlarca dolar yardımda bulundu.

Türkiye Mısır'daki darbeye tepki gösterince Sisi rejimiyle Ankara arasındaki ilişkiler koptu. Ankara uluslararası toplumun Mısır'daki darbe sürecine tepki göstermesi yönündeki çağrısını defalarca tekrarladı.

Yeni Kral göreve geldikten sonra Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud Faysal, kendilerinin Müslüman Kardeşler teşkilatının tamamına değil, teşkilat içerisindeki küçük bir gruba karşı olduklarını söyledi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Arap Baharı'nda iki kritik ülke
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN