Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Delil karartmada 10 beraat kararı

Giriş Tarihi: 27.2.2015
Delil karartmada 10 beraat kararı

"Danıştay saldırısına ilişkin kamera kayıtlarının silinip delillerin karartıldığı" suçlamasıyla açılan davada mahkeme, tüm sanıkların beraatine karar verdi

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi, "Danıştay saldırısına ilişkin kamera kayıtlarının silinerek delillerin karartıldığı" iddiasıyla eski OYAK Savunma ve Güvenlik Sistemleri (SGS) Genel Müdürü Orhan Çoban'ın da aralarında bulunduğu 10 sanığın beraatine karar verdi. Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada sanıkların son sözleri dinlendikten sonra Mahkeme Başkanı Önder Kabasakal, tüm sanıkların beraatlerine karar verildiğini açıkladı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Danıştay üyesi Mustafa Yücel Özbilgin'in yaşamını yitirdiği saldırıya ilişkin kamera kayıtlarıyla ilgili bilirkişi raporlarına dayanılarak suç duyurusunda bulunulması üzerine dava açılmıştı. Danıştay binasındaki kameraların OYAK SGS tarafından kurulduğu belirtilen iddianamede, Danıştay saldırısının yer, konum, güvenlik, güvenlik zaafları, kaçma noktaları gibi konulardaki ön hazırlık çalışmasından sonra yapılabilir hale geleceği ifade edilmişti.

15 GÜNDE 5 ARIZA
İddianamede, 5 ay arızalanmayan kameraların 15 günde 5 kez arızalanmasının sebebinin, saldırı öncesindeki hazırlığın tespitini önleyerek şüphelilerin eylemini kolaylaştırma, delillerin gizlenmesi ve karartılmasına yönelik olduğu öne sürülmüştü. OYAK SGS yönetiminde, "Ergenekon örgütü sanıklarıyla irtibatlı" emekli Kurmay Albay Orhan Çoban'ın görevlendirildiği, bu nedenle OYAK SGS'nin de örgütün müdahale ve kontrolüne açık olduğu savunulan iddianamede, Danıştay binasındaki kameraların 3 Mayıs 2006'da arızalandığı, müdahale tarihi olan 5 Mayıs 2006'ya kadar kayıt yapmadığı, 16 Mayıs 2006'ya kadar 4 kez daha arızalandığı, ancak geçici çözümlerle müdahale edildiği kaydedilmişti. İddianamede, "OYAK SGS tarafından bilinçli olarak kameraların kayıt yapmasının engellendiği kanaatine varıldığı" ifade edilmişti.

ALTI SANIĞA MÜEBBET İSTENİYORDU
Davada, Orhan Çoban ve 5 sanığa "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 4 sanığa ise 8 ile 20'şer yıl arasında hapis cezası isteniyordu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Delil karartmada 10 beraat kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN