Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kapsamlı strateji olursa İncirlik değerlendirilir'

Türkiye'nin İncirlik Üssü'nü kozmetik bir operasyon için kullandırmayacağını belirten Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Kapsamlı strateji konusunda anlaşabilirsek, tabii ki İncirlik Üssü de atılacak adımların içinde değerlendiriliyor

'Kapsamlı strateji olursa İncirlik değerlendirilir'
, Azerbaycan ziyaretinden dönerken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çavuşoğlu, şunları söyledi:
ŞAH FIRAT ZAMANLAMASI: Musul başkonsolosumuzu ve arkadaşlarını kurtardıktan sonra bu düşünülüyordu. Aslında daha önce yapılacaktı. Operasyondan önce hava şartları nedeniyle iki kere ertelendi.
DEAŞ TEHDİDİ: Yok edilemezse varlığını sürdürür. Şu anki çalışmalarla yok edilemeyeceği ortada. Başka bir tehlike daha var. Eğer mevcudiyetini devam ettirirse DEAŞ başka ülkelere de sıçrar. Libya'ya gider. Yemen'e gider. Nerede kaos varsa her yere gidebilir. Bu nedenle bir an evvel bu terör örgütünden kurtulmak gerekir.
ABD'NİN ESAD'A BAKIŞI: Suriye'de bir senedir ABD'nin birinci önceliği DEAŞ ile mücadele. Ama bunun yanında arazideki diğer sorunlarla da mücadele etmeden kesin bir sonuca gidilemeyeceğini ABD de anlamaya başladı. Neler yapabileceğimizi Kerry ile tekrar görüşeceğiz.
İNCİRLİK ŞARTLARI: (ABD'nin İncirlik ısrarının sürüp sürmediğine ilişkin soruya) Terörle mücadele edecek kapsamlı bir strateji üzerinde anlaşırsak biz bu işin her aşamasında varız diyoruz. Yani Suriye'deki operasyonların amacı ne olacak? Sadece kozmetik bir şekilde "biraz DEAŞ'ı cezalandıralım, ondan sonra kalsın" deniyorsa bu işe girmeye gerek yok. Stratejinin bir ayağı da rejim. Kapsamlı strateji konusunda anlaşabilirsek tabii ki İncirlik Üssü de atılacak adımların içinde değerlendiriliyor. Başka şeyler de var.
ABU DABİ'YE TEPKİ: (Birleşik Arap Emirlikleri'nin Türkiye aleyhine tutumuna ilişkin bir soruya) Birleşik Arap Emirlikleri her yerde Türkiye aleyhine açık net şekilde çalışmalar yapıyor. Kastettiğimiz Abu Dabi yönetimi.

DIŞİŞLERİ: LONDRA'NIN THY DAVETİ DOĞRU OLMADI
İngiliz 3 genç kızın İngiltere'den çıkarak Türkiye üzerinden Suriye'ye geçtiği iddialarının ardından, Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç ve THY Genel Müdürü Temel Kotil'in İngiltere Parlamentosu tarafından oturuma davet edilerek bilgilendirme istenmesine Dışişleri'nden tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç "Eğer uygun bulunursa, Sayın Büyükelçimiz bu konuda İngiliz makamlarına bilgi verebilir. Ancak THY İstanbul'da yerleşik bir kurum. Kotil'in Londra'ya davetinin çok doğru olmadığını düşünüyoruz" dedi.

PERİNÇEK ESAD'LA GÖRÜŞMEYE GİDİYOR
Türkiye'nin Şah Fırat operasyonunun ardından Beşar Esad yönetimi, Türkiye'den kalabalık bir heyeti ağırlamaya hazırlanıyor. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek başkanlığındaki heyet bugün Esad ve Şam yönetimiyle görüşmek üzere Suriye'ye gidecek. Heyette eski CHP'li milletvekilleri de yer alıyor. Perinçek, ziyarete ilişkin hem giderken hem de dönüşte hükümeti bilgilendireceklerini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kapsamlı strateji olursa İncirlik değerlendirilir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN