Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Çipras'ta Erdoğan'ın ışığını gördük"

Giriş Tarihi: 1.3.2015
Çipras'ta Erdoğan'ın ışığını gördük

Batı Trakya Türkleri, yüzde 75 oyla destekledikleri Yunanistan'ın yeni Başbakanı Aleksis Çipras'ı bu sözlerle övdü

Yunanistan'da geçen ay yapılan genel seçimlerde Radikal Sol İttifak (SYRIZA) Lideri Aleksis Çipras, oyların büyük çoğunluğunu alarak seçimi kazandı. Batı Trakya Türkleri'nin de yüzde 75'inin oyunu alan Çipras, bölgede büyük umut yarattı. Batı Trakya Türkleri'nin oylarıyla SYRIZA'dan 3 Türk Milletvekili azınlık tarihinde ilk defa iktidar partisinden Yunan Meclisi'ne girmeyi başardı. Seçimin ardından AB ile görüşmelere başlayan Çipras'ın, Yunanistan'ı kurtarma anlaşmasının 4 ay uzatıldığını açıklamasıyla umutlar daha da filizlendi. Ekonomik kriz deki Yunanistan tüm umutlarını Çipras'a bağlarken SABAH, Gümülcine ve İskeçe'de yaşayan Batı Trakya Türkleri ve Meclise giren 3 Türk milletvekili ile bölgenin nabzını tuttu. Batı Trakya Türkleri, Çipras'tan sadece ekonominin düzeltilmesini değil, Lozan Anlaşması ile kendilerine verilmeyen azınlık haklarının da geri verilmesini istiyor. Çipras'da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ışığını gördükleri iç in onu desteklediklerini söylüyorlar. Özellikle Türk hükümetinin Türkiye'de yaşayan Rumlara verdiği hakları, yaptığı açılımLARI, Çipras'ın da örnek almasını istiyor.

'TÜRKİYE'DE YAPILANLARI ÖRNEK ALMALILAR'
Batı Trakya'da her ilde iki müftü görevde. Biri Yunanistan'ın atadığı, biri de seçilmiş müftü. Lozan Antlaşması'na göre seçilmiş müftü, İstanbul'daki patriğin karşılığı niteliğinde. Gümülcine'de görev yapan seçilmiş müftü İbrahim Şerif "Dileğim Türkiye'de yapılanların örnek alınması" dedi. İskeçe'de Türk Birliği'ni de ziyaret ettik. Başkan Ramadan Nizam, "Derneğimizin tabelası yok. Çünkü içinde Türk ismi geçmesi yasak. 2008'de AİHM bizi haklı buldu. Ancak karar uygulanmadı. 2012'de yeniden AİHM'e başvurduk" dedi. Batı Trakya Dostluk Eşitlik Barış Partisi'nin Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş ise "SYRIZA4dan azınlık hakları açılımı bekliyoruz" dedi.

"YUNANİSTAN'IN TAYYİP'İ OLUR DİYE OY VERDİK"
Batı Trakya'daki İlk durağımız, adında Türk sözü geçtiği için Yunan hükümetinin tabelalarını indirdiği Türk Gençlerbirliği Derneği oldu. Çoğu ya emekli yada çiftçilikle uğraşıyor. Batı Trakya Türkleri'nden Hamdi Dede, Çipras'tan umutlu olduğunu söyleyerek, "Seçim öncesi Batı Trakya Türkleri'ne destek olacağını söylemişti" dedi. Cahit Mustafa, "Yunanistan'ın Tayyip'i olur diye oyumu ona verdim" derken, Mehmet Hüseyinoğlu ise "Onda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ışığı vardı. Biri sağ, biri sol söylemli parti ama yaktıkları ışık aynı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Çipras'ta Erdoğan'ın ışığını gördük"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN