Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan açıkladı! Türkiye Musul harekatına katılacak mı?

Giriş Tarihi: 2.3.2015 19:55 Güncelleme Tarihi: 2.3.2015 20:00
Başbakan açıkladı! Türkiye Musul harekatına katılacak mı?

Daha önce Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın açıkladığı Türkiye'nin Musul harekatına destek vereceği yönündeki iddialarla ilgili olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu "Irak ve Suriye'deki her gelişme bizi ilgilendirir güvenliğimizi ilgilendirir. Herhangi bir ülkenin topraklarında gözümüz olmadığını herkes bilir." diyerek görüşünü belirtti.

HALEP-MUSUL BİZİM İÇİN KRİTİK ŞEHİRLERDİR

Irak ve Suriye'deki her gelişme bizi ilgilendirir güvenliğimizi ilgilendirir. Herhangi bir ülkenin topraklarında gözümüz olmadığını herkes bilir. Ama bizim her an tetikte olmamızı gerektiren bir konjektür var. Suriye'de barbarca bir yönetim var ve sürekli Türkiye'ye kaçmaya çalışan bir mülteci grubu var. Halep, Musul bizim için kritik şehirlerdir. Halep bir taraftan DEAŞ ile bir taraftan da Suriye Rejimi ile çatışıyor. Benzer şekilde Musul, Kerkük ve Erbil de bizim ulusal güvenliğimiz bağlamında önemli. Musul'da başkonsolosluğumuz işgal edildiğinde o günden bugüne bir taraftan Irak merkezi hükümeti ile bugünlerde savunma bakanımız Bağdat'ı ziyaret edecek. İkincisi Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile orada yapacağımız çalışmalar ki TSK'nın verdiği eğitimi de gördüm bir taraftan onlarla yürütüyoruz, başta Kerkük olmak üzere Türkmenlerin korunması için neler yapabiliriz bunları konuşuyoruz. Şimdi de Musulluların kendi şehirlerine sahip çıkacak şekilde eğitilip donatılması lazım.

MUSUL DURUMU İLE İLGİLİ ŞARTLARIN NE OLACAĞI ZAMANA BAĞLI


Irak bağlamında şartlar farklıdır, Suriye konusunda şartlar farklıdır. Ama Eğit-Donat farklı. Eğer biz Eğit-Donat için 4 yıl beklemeyip 2-3 yıl önce yapsaydık DEAŞ diye bir örgüt de olmazdı, Suriye rejimi de bu noktaya gelmezdi. Irak'taki durum muhatap olmak bakımından farklı. Erbil yönetimi bizim için muhataptır. Musul Valisi bizim için seçilmiş bir validir. Onun abisi Cumhurbaşkanı Yardımcısı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan açıkladı! Türkiye Musul harekatına katılacak mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN