Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu'ndan 'Demirtaş' açıklaması

Giriş Tarihi: 2.3.2015 20:36
Davutoğlu'ndan 'Demirtaş' açıklaması

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın çözüm sürecine ilişkin açıklamalarına Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın ardından bir tepki de Başbakan'dan geldi.

Başbakan Davutoğlu, Silahların bırakılması çağrısıyla ilgili "Bu açıklamayla birlikte yeni bir dönem başladı" dedi.

Ahmet Davutoğlu, "Bunun gereğini herkesin yapacağına inanıyorum. HDP içinde de açıklamayı yapan HDP milletvekilleri ile daha sonra yorum yapan Selahattin Demirtaş'ın yorumları arasında bir açı var. Başka bir partinin iç meselesine girmek istemem ama bunu çözmeleri lazım. İkircikli dil kullanmamak lazım. 'Biz silahları bırakırız ama...' dememek lazım. Silahları bırakmanın 'ama'sı olmaz.

Demirtaş, Cumartesi günü yapılan açıklamayı provoke etmemeli, kimse provoke etmemeli. 'Bu açıklamada benim tuzum az' diye düşünüp kimse provoke etmemeli" dedi.

ARINÇ NE DEMİŞTİ?


Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç yaptığı açıklamada şöyle konuştu;

SÜRECE EN BÜYÜK ENGELİ DEMİRTAŞ ÇIKARMIŞTIR

Demirtaş çözüm süreci konusunda iyi niyetli çaba gösteren bu süreci başarıya ulaştırmak isteyen biri değildir. Buna yürekten inanıyorum. Dilerim ki bu noktadan sonra bu süreci baltalayacak hareket içinde olmaz. Bu proje üzerinde çalışanlar var. Ben hangi projelerin kimler tarafından piyasaya sürüldüğnü çok iyi biliyorum. Bu hareketler içinde kızıl yıldız bulunduran bir yapının da gündemindedir. Adalet Partasi'nde Anavatan Partisi'nde en önemli görevlerde bulunmuş birisi Doğu Perinçek'in partisinde boy gösteremiliyor. AK Parti'de ikinci adamlıktan HDP'ye giden birinden de bahsedebiliriz. Bu proje içinde birileri küçültülmeye birileri büyütülmeye çalışılır. Ben kendisini uyarmıştım en büyük engel egosu olduğunu söylemiştim. Çözüm sürecine bugüne kadar ne kadar engel çıkartılmışsa bunların en başında Selahattin Demirtaş gelmiştir. Bundan sonra bu konuda konuşmak niyetinde değilim. Çözüm sürecinde iyi niyetli çabalar gösteren insanlar anlayışla rasyonel kararlar vermişlerdir. Bu karar 10 madde üzerinde değil geçtiğimiz temmuz ayında çıkartılan kanunla uygulaınabilir duruma gelmiştir. Önümüz seçimdir yapılacak anayasal çalışmaları önümüzdeki seçimlerden sonra da mutlaka alırız. Verdiğimiz sözler var bunların bilincindeyiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'ndan 'Demirtaş' açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN