Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İç Güvenlik Paketi yanıtı: Melis'e gelene kadar neredeydiniz?

Giriş Tarihi: 2.3.2015 19:35 Güncelleme Tarihi: 2.3.2015 21:55
İç Güvenlik Paketi yanıtı: Melis'e gelene kadar neredeydiniz?

Başbakan Ahmet Davutoğlu Meclis'te çokça tartışılan İç Güvenlik Paketi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İç Güvenlik Paketi'nin geri çekilmesini isteyen HDP'ye yüklenen Davutoğlu, "Gelin birlikte bunu yapalım dedik. Komisyon'a gitti. 3 Günde komisyondan çıktı Meclis'e geldi. Ondan sonra hareketlilik başladı. Neredeydiniz?" diyerek yapılan eleştirilere yanıt verdi. İşte Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

MECLİS'E GELİNCEYE KADAR NEREDEYDİNİZ?

Yumurtanın son anı diye bir tabir var. Bu ana gelmemeliydi. 6-7 Ekim olayları yaşandı. Biz devlet yönetiyoruz. Bir olay yaşandığında gözümüzü kapatıp günümüze devam edemeyiz. Bütün ilgili yetkilileri topladım ve bana bunun izahını verin dedim. Neden kamu düzeni aksadı, ne eksikti diye sordum. Ama ben bir daha sokaklarımızda bu tabloyu görmek istemiyorum. Molotof kokteyli ile yanan kuran kursu, okullar, işyerleri görmek istemiyorum dedim. Ne lazımsa getirin yapalım dedim. hiç bir gelen hukuki düzenleme evrensel ilkelere aykırı olmayacak dedim. 21 Ekim'de ben bunu kamoyu ile paylaşıtm ve dedim ki herkesin düşüncelerini bekliyorum. Kaç ay geçmiş hiç kimse açıktan karşı da çıkamadı görüş de getirmedi. HDP bile mahçup olarak karşı çıktı. Meclis'e sevk ettik ve dedik ki herkes eteğindeki taşı döksün. Gelin birlikte bunu yapalım dedik. Komisyon'a gitti. 3 Günde komisyondan çıktı Meclis'e geldi. Ondan sonra hareketlilik başladı. Neredeydiniz? Bir kere erteledik görüşmeleri gelmedi, bir daha erteledik gelmedi. Onun üzerine Meclis'e gitti. Geçtiğimiz hafta içinde tekrar teklifte bulunduk. Dedik ki Cumartesi Pazar d ün akşam için düşünün hepsini bize getirin şu ana kadar bize gelen resmi hiç bir şey yok. Mesele biliyorlar çok iyi biliyorlar ki bu maddeler insan haklarına aykırı maddeler değil. Sadece sembolik bir dil kullanıyorlar. Desinler ki şu madde evrensel hukuka aykırı, şuna şu cümleyi ekleyelim tamam ama yok öyle bir madde.


POLİSİN 1 SAAT BİLE GÖZALTI YETKİSİ YOK

Şu anda bizim polisin 1 saat dahi yetkisi yok. Alacak karakola götürüp savcılığa gönderecek. Molotof kokteyli atıyor, polis yakalıyor savcıya gönderiyor savcı da delil yok diyor ve tutuksuz yargılama yapıyor. O kişi gidiyor tekrar olaya karışıyor. Bu kez katlanmış bir şekilde güçlenmiş bir şekilde geliyor ve herkesi teşvik ediyor. Biz ne yaptık polise 24 saat gözaltı hakkı verdik ki olayın elebaşıları meydanda olmasın. Hukuki süreç içinde delil olsun. Sonra savcıya ek gözaltı süresi verdik.

PAKETİN ASKIYA ALINMASI SÖZ KONUSU DEĞİL

Provokasyon yapmak isteyenler provokasyon yapamayacağı için HDP aslında buna destek çıkması lazım çözüm süreci konusunda samimi ise. Cizre'de provokasyon yapıldı. Bir grupla Hüda-Par ile HDP'liler karşı karşıya geldi. Bir kaç kez daha böyle karşı karşıya gelse ve hükümet etkin olamazsa orada ne olacak? Özüm süreci sekteye uğramaz mı?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İç Güvenlik Paketi yanıtı: Melis'e gelene kadar neredeydiniz?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN