Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Metnin yüzde 60'ı değişti'

Arınç: Çözüm Süreci zirvesinde açıklanan 10 maddelik metnin ilk hali kabul edilemezdi. Aklıselim galip geldi. Elbirliğiyle yüzde 60'ını değiştirdik

Giriş Tarihi: 3.3.2015
'Metnin yüzde 60'ı değişti'
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dolmabahçe'deki Çözüm Süreci zirvesinde açıklanan 10 maddelik metnin ilk etapta kendilerine farklı şekilde ulaştırıldığını ifade ederek, "Elbirliğiyle metin yüzde 60 değiştirilerek bu noktaya geldi" dedi. Arınç, 4 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısının ardından şu açıklamaları yaptı:
SÖZLERİMİN SIRRI 24 GÜN İÇİNDE: 4 Şubat'ta açıklanması gereken bu 10 madde neden 24 gün sonra açıklanabilmiştir. Benim sözlerimin sırrı bu 24 gün içinde. Metin bize farklı şekilde ulaştırılmıştı. İçinde kabul edemeyeceğimiz şeyler vardı. İtiraz edildi. Bunun üzerine bir kısmı apar topar İmralı'ya, bir kısmı apar topar Kandil'e gitti. Oradan gelen bu tarafa bu taraftan gelen o tarafa 24 gün böyle geçti. Bizim önümüze getirilen metin ve kabul etmemiz istenen metin okunan metin değildir. Aklıselim galip geldi. Çözüm sürecini isteyenler müşterek iradede birleşti. Elbirliğiyle metin yüzde 60 değiştirilerek bu noktaya geldi.
ENGELİN BAŞSORUMLUSU DEMİRTAŞ: Çözüm Süreci'ne bugüne kadar ne kadar engel çıkarılmışsa bunlardan sorumlu olanların en başta geleni Selahattin Demirtaş'tır. İstanbul'da konuşuluyor, herkes gayet memnun bir şekilde açıklama yapıyor, Sayın Demirtaş'ın bir saat sonraki yüz ifadesine bakın, çatma kaşlar, sıkıntı, öfke ve nefret. Çözüm Süreci'nde iyi niyetli çabalar gösteren insanlar anlayışla akılla rasyonel bir karar vermişlerdir. Demirtaş, süreç konusunda iyi niyetli çaba gösteren ve bu sürecin başarıya ulaşmasını arzu eden birisi değildir. Dilerim ki bu noktadan sonra bu süreci baltalayacak hareketin içerisinde olmasın.
GİDİP BİR DAHA GİDEMEYENLER VAR: Cumartesi günkü açıklamada yer alan 3 HDP'li milletvekili İmralı'ya giden görüşme heyetinde 2 yıldan beri yer alıyorlar. Görüşmeye gidip bir daha gidemeyenler vardır. Niye gidememişler, gelmelerini kim istememiştir; hangi sebeplerle bu soğukluk ve sıcaklık söz konusudur ben bunları bilirim.
IŞİD'LE MÜCADELE: Uluslararası koalisyonla görüşmeler devam ediyor: Türkiye açısından yararlı gördüğü hususlarda anlaşma olursa biz de koalisyonda üzerimize düşeni yerine getiririz.

TÜRKİYE UZAY AJANSI KURULACAK
Arınç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın Bakanlar Kurulu'nda Türkiye Uzay Ajansı kurulması amacıyla bir sunum yaptığını açıkladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Metnin yüzde 60'ı değişti'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN