Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Araç plaka Kaydı ve hasar kaydı sorgulama işlemleri

Araç plaka kaydı sorgulama ve hasar kaydı sorgulama gibi aracınız ile yapabileceğiniz tüm sorgulama işlemlerini haberimizde bulabilirsiniz.

Giriş Tarihi: 5.3.2015 14:19 Güncelleme Tarihi: 18.3.2015 17:41
Araç plaka Kaydı ve hasar kaydı sorgulama işlemleri
Araç sorgulama işlemi ikinci el araba alımında oldukça önemli bir işlemdir. Araç alımında dikkat etmemiz gereken her şeye bu sorgulama sayesinde ulaşabilmekteyiz. Bu sorgulama sayesinde öğrenebileceğimiz şeylerin başında satın alacağımız aracın kime sahip olduğu, çalıntı olup olmadığı, borcu olup olmadığını, modelini internet üzerinden kolaylıkla öğrenebilmekteyiz. İnternet üzerinden araç sorgulama işlemini e-devlet internet sitesinden yapabilmekteyiz. E-Devlet internet sayfasına giriş yaptıktan sonra E-Hizmetler linkini tıklamalıyız. Hizmetler sekmesi altından Emniyet Genel Müdürlüğü'nü kolay bir şekilde bulabilmemiz için sol tarafta bulunan harflerden E harfini tıkladığımız zaman karşımıza çıkacaktır. Emniyet Genel Müdürlüğü seçeneği altında araç sorgulama linkini tıkladığımız zaman kimliği doğrulama sayfası karşımıza gelecektir. Bu sayfaya T.C. kimlik numaramızı ve E-Devlet şifremizi girerek sisteme giriş yapabiliriz. Eğer E-Devlet şifreniz yok ise alma işlemi çok basittir. E-Devlet şifrenizi alabilmek için T.C. kimlik numaranızın bulunduğu nüfus kağıdınızla herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra sisteme giriş yapabilirsiniz.

Plaka sorgulama işlemi sayesinde satın alacağınız arabanın plakasından bütün bilgileri sorgulatabilirsiniz. Satın alacağınız ve kendi arabanızın da plakası üzerinde herhangi bir trafik cezası olup olmadığını da plaka sorgulaması sayesinde yapabiliriz. Bu bilgileri öğrenebilmek için yine aynı şekilde E-Devletin resmi internet sayfasında araç sorgulama sisteminden yapabilmekteyiz.

Hasar kaydı sorgulama işlemini şifresiz olarak yapabilmekteyiz. Bunun için sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin online işlemler sayfasına giriş yapmalısınız. Bu sayfada plaka ve sürücü T.C. kimlik numarasını girerek hasar kaydı sorgulama işlemi tamamlanabilir. Şifresiz olarak hasar kaydı sorgulama işlemi yapabileceğimiz gibi bir de E-Devlet şifresi ile aynı şekilde araç hasar kaydı sorgulama işlemi yapılabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Araç plaka Kaydı ve hasar kaydı sorgulama işlemleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN