Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aydın: CHP, MHP ve HDP'nin yanında oluruz

Ahmet Aydın, CHP ve MHP'nin kapatılacağına ilişkin iddiaları doğrulayan bilgi ve belgeleri kamuoyuyla paylaşması gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 6.3.2015 19:47
Aydın: CHP, MHP ve HDP'nin yanında oluruz
AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, CHP ve MHP hakkındaki kapatma iddialarını değerlendirdi. "Çağımızda parti kapatmalar tarihe gömüldü. Eski Türkiye, geçmişte kapanan partiler mezarlığına dönmüştü" diyen Aydın, hukuk devleti içinde her türlü siyasi düşüncenin meşru vasıtalarla, demokrasinin vazgeçilmez unsuru olan siyasi partiler aracılığıyla ifade edilmesini doğru bulduklarını, bunun demokrasinin ve özgürlüklerin gereği olduğunu kaydetti.

Partilerin kapatılmasını zorlaştırdıklarını, 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliği paketi içinde parti kapatmaları engelleyen maddenin de olduğunu ancak muhalefetin bu değişikliğe oy kullanamadığını ifade eden Aydın, şöyle konuştu:

"CHP ve MHP; bugün hangi iddialarla bunu diyor bilemiyorum ama ben partilerin kapatılacağını tahmin etmiyorum. Varsa buna ilişkin iddialarını doğrulayan bilgi ve belgeleri de mutlaka kamuoyuyla paylaşmalılar. Neye dayanarak bu ifadeleri kullanıyorlar? O günün şartlarında hayır diyen ve oy kullanmayan bütün muhalefet partilerinin AK Parti'ye bir özür borcu var. AK Parti'ye ve demokrasimize bu bakımdan özürlerini bildirmeleri gerekirken kalkıp suçlayıcı bir takım tavırların içine girmeleri doğru değildir. Artık kim olursa olsun, hangi parti olursa olsun kapatılmasını istemeyiz. Yapılabilecek ne tür düzenlemeler varsa, geçmişte de bunu getirdik, yine destek olurlarsa getirebiliriz. CHP'nin de MHP'nin de AK Parti'ye bu konuda özür borcu var.

"Fuat Avni'nin tweetlerindeki ifadelerini doğrular gibi..."

Seçime doğru iddianın ifade edilmesinin manidar olduğunu belirten Aydın, "Türkiye'de CHP'nin kapatılmasını iddia etmek, akla ziyan. Varsa bu iddiayı doğrulayan bilgi ve belgelerin kamuoyuyla paylaşılması lazım. MHP'nin de bunun arkasına sığınarak gündemin içinde yer almaya çalışma gayreti de manidardır. Her ne şekilde ve surette olursa olsun CHP'nin; Fuat Avni'nin tweetlerindeki ifadelerini sanki doğrular gibi tavır ortaya koyması bir başka düşünülmesi gereken husustur. Ne olursa olsun CHP ve MHP, bu ülkenin köklü partileri... Hele ki CHP, ülkenin en eski, en köklü siyasal oluşumudur. Parti kapatılma gayreti birileri tarafından ortaya konursa, kapatılmaması noktasında CHP'nin de MHP'nin de HDP'nin de yanında yer alırız. Hangi parti olursa olsun kapatılmasından yana tavır koymayız, doğru bulmayız, karşı duruşumuzu da gösteririz. Bunu geçmişte de gösterdik. Özür borcu olanlar, bu iddiayı dile getiren siyasi partilerdir. keşke o günün şartlarında destek olsaydılar da parti kapatılma yolunu tümden ortadan kaldırabilmiş olsaydık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aydın: CHP, MHP ve HDP'nin yanında oluruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN