Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dev çadırkente görkemli açılış

35 bin kişilik Türkiye'nin en büyük çadırkentinin açılışında konuşan Emine Erdoğan "Kobani yeniden inşa edilene kadar misafirimizsiniz" dedi

Giriş Tarihi: 6.3.2015
Dev çadırkente görkemli açılış
Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde Kobani'den kaçmak zorunda kalanlar için yaptırılan 35 bin kişilik çadırkentin açılışını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, savaşlarda en fazla zararı çocukların gördüğünü söyledi. Emine Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Aile Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ile birlikte dün özel uçakla Şanlıurfa'ya gitti. AFAD Başkanı Fuat Oktay'ın çadırkentle ilgili brifing verdiği Erdoğan, daha sonra yaptığı açılış konuşmasında, çocuk ve savaşın yan yana gelemeyecek iki kelime olduğunu belirtti. Savaşlarda en fazla zararı çocukların gördüğünü söyleyen Erdoğan, "Sokaklarda oyun oynaması gereken çocukların savaşın ortasında kalmasının izahı mümkün değil. Savaş en çok onların hafızasında iz bırakıyor" dedi. Ardından Suriyeli göçmenlere seslenen Erdoğan, "Lütfen bu karşılaşmayı misafire ev sahibinin tereddütsüz kapıyı açması olarak kabul edin. Kobani halkı ya da Ayn el Arap halkı şehirleri yeniden imar edilene kadar bizim misafirimizdir. Türkmen'iyle, Arap'ıyla, Kürt'üyle ülkemiz bir kardeşlik yurdudur. 100 yıl önce bu topraklar kardeş halkların vatanıydı. Bugün de aynı düşünceyle dil ve din ayrımı yapmaksızın kapılarımız tüm mazlumlara açıktır" şeklinde konuştu. Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin açılış törenine de katılan Emine Erdoğan "Bir yerde okulumuz varsa orada geleceğimiz de var demektir. Okulların sayısı arttığı oranda hapishanelerin sayısı azalır, gelecek teminat altına alınır" dedi.

BİN DÖNÜM ALANA KURULDU
Suruç'un girişinde bin dönümlük bir araziye kurulan çadırkentte 16 metrekarelik 6 bin 500 aile çadırı, okul, çocuk oyun alanları, psiko-sosyal destek alanları, spor alanları, market ve mesire yerleri bulunuyor. Su arıtma sistemi de kurulan çadırkentte, içinde 20 çamaşır makinesi olan 74 konteynır da yer alacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dev çadırkente görkemli açılış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN