Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Neden 'ye birlik yollayalım?'

Başbakan Davutoğlu: Türkiye birliklerini yollamadığı için DEAŞ devam ediyor algısı var. Türkiye neden bunu yapsın? Daha fazla şey yapmak istiyoruz. Ama tünelin ucundaki ışığı görmek istiyoruz

Giriş Tarihi: 7.3.2015
'Neden Suriye'ye birlik yollayalım?'
Başbakan önceki gün New York'ta Dış İlişkiler Konseyi Yıllık Kurumsal Konferansı'na şeref konuğu olarak katıldı. Konsey Başkanı Richard Haass moderatörlüğünde yöneltilen soruları yanıtlayan Davutoğlu, 'nde Fransa'daki standartları sağladıklarını söyledi. AB'ye üyelik konusunda AB ülkelerinin sürekli bahene uydurduğunu anlatan Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:
FRANSA'DAKİ STANDART: Güvenlik paketinin, AB'deki güvenlik ile ilgili tedbirlerin dışına çıkmadığını göreceksiniz. Meclis'teki paketle Fransa'daki standartları sağlamış oluyoruz. Türkiye'nin yükselmesinden korkanlar var. Yaşanan birçok tecrübenin ardından ABD ve Avrupa standartlarını getirmenin daha iyi olacağını gördük.
RUSYA DIŞLANMADI: Biz Rusya'yı, Esad rejimini desteklediği için izole ettik. Bu noktada diğer ülkeler bunu yapmadı. 'de ölen insanlar Suriyeli ve Müslüman olduğu için mi hiç kimse Rusya'yı dışlamadı. Ukrayna'da ölenler Hıristiyan olduğu için mi herkes şimdi Rusya'ya şu an yaptırım uyguluyor.NEDEN BİRLİK YOLLAYALIM: Uluslararası kamuoyunda "Türkiye birliklerini yollamadığı için DEAŞ devam ediyor" algısı var. Türkiye neden bunu yapsın? Neden diğer müttefikler de dahil olmuyor? Ilımlı güçleri eğitip donatmazsanız radikalleşme ortaya çıkacaktır ve rejimin barbar adımları gitgide artacaktır. Suriye'de 60-70 bin ılımlı güç var. Bunlar güç dengesini değiştirebilir. DEAŞ yüzünden Esad rejiminin meşru olduğunu söylememek lazım. Büyük bir tehditle karşı karşıyayız. DEAŞ en çok Türkiye'ye zarar verme potansiyeline sahip. Çünkü Suriye ile sınırımızın yüzde 60'ı DEAŞ kontrolü altında.
PEŞMERGE'YE MUSUL EĞİTİMİ: Türk güçleri Peşmerge'ye eğitim sağlıyor. Aynı zamanda Musul'a da eğitim sağlıyor. Musullular özgürleşebilir. Ancak Suriye'de kiminle çalışacaksınız? Eğit-donat önemli. İkincisi güvenli bölge sağlama. Üçüncü olarak uçuşa yasak bölge gerekli. ABD ve Türkiye arasındaki eğit donat anlaşması tarihi bir adım. Biz daha fazlasını yapmak istiyoruz. Ancak tünelin ucundaki ışığı da görmek istiyoruz. Şu an karanlık bir tünel içindeyiz. İslam'ın radikalleşmesine karşıyız. Çünkü bizim İslamımız onların İslam'ı değil. Türkiye İslam'ında uyum, hoşgörü, çok kültürlülük var. Bu bize karşı ideolojik bir tehdit. Çünkü onların varlığı bizim İslami varlığımıza bir tehdit.

TÜRK DERNEKLERİ PARALEL'İ ŞİKÂYET ETTİ
ABD'de kurulu olan Türk derneklerinin yöneticileri, 'nın Türkiye aleyhine propaganda yapmasından duydukları rahatsızlığı Başbakan Ahmet Davutoğlu'na iletti. Davutoğlu, "Bunlarla mücadeleye devam edeceğiz" dedi. Davutoğlu, New York gezisinde Amerikan-Türk derneklerinin yöneticileri ile bir araya geldi. Toplantıya katılan bazı dernek başkanları, "Neden bizim milletvekilliğimiz yok? ABD'den, Almanya'dan neden milletvekili çıkmıyor" diye sordu. Dernek başkanları Paralel Yapı ile ilgili de, "Türkiye'nin adını kullanıp, aleyhine çalışıyorlar. Ne yapacağız" ifadesini kullandı. Başbakan Davutoğlu da buna karşılık, "Herkese aynı mesafedeyiz ve kucaklıyoruz. Türkiye aleyhine çalışan hiçbir kurum ve kişiyi onaylamamız mümkün değil. İster yerli ister yabancı bunlarla mücadele ederiz" mesajı verdi.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Neden Suriye'ye birlik yollayalım?'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN