Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 ayaklı planı

Giriş Tarihi: 9.3.2015
10 ayaklı Musul planı

Irak'ta 'in kontrolündeki 'u kurtarmaya yönelik hazırlıklar sürerken, Ankara da harekât süresince koalisyona vereceği 10 ayaklı destek planını netleştirdi

Irak'ta 'in kontrolündeki 'u kurtarmaya yönelik hazırlıklar sürerken, Ankara da harekât süresince koalisyona vereceği destek planını netleştirdi. Türkiye'nin vereceği her türlü lojistik ve istihbarat desteği "ulusal ordu konsepti" kapsamında yürüyecek. 'ın geçen hafta arka arkaya Bağdat ve Erbil'e yaptığı ziyaretlerin ardından şekillenen Musul Planı kapsamında Türkiye koalisyon güçlerine lojistik-istihbarat desteği verecek. Ankara, bölgede Sünni-Şii çatışması ihtimaline karşı da yoğun bir diplomatik trafik yürütüyor. Savunma Bakanı İsmet Yılmaz Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesud Barzani ile yaptığı görüşmede askeri işbirliği, peşmergeye destek ve eğitimle insani yardım konuları değerlendirildi. Yılmaz, Musul'un kurtarılması için eğit-donat dâhil gerekli lojistik her türlü desteğin verileceği mesajını verdi. Ankara'nın harekât öncesi tüm seçenekleri dikkate alarak netleştirildiği Musul Planı'nda belirlenen 10 ana başlık şöyle:Türkiye koalisyon güçlerine lojistik-istihbarat desteği verecek.
Rakka, Telafer, Telabyad gibi sınır kentlerine yönelik sıcak istihbarat akışı sürecek.
Diyala Askeri Kampı'nda eğit-donat uygulaması sürecek.
Peşmergeye eğitim veren Türk subayların sayısı artırılacak
Sınırdan mülteci akınına karşı tedbir alınacak
Mayınlı alanların önlerine hendek kazılarak sivillerin ölmesi önlenecek
Bölgedeki Türkmenler yalnız bırakılmayacak
Keşif uçuşları arttırılırken, Diyarbakır Jet Üssü'ne takviye sürüyor
DAEŞ'ten gelebilecek tehditlere karşı sınıra takviye birlikler gönderiliyor.
Muhaliflerin Türkiye'de eğitimine de destek verilecek.

30 KARARGÂH HEDEFTE
Amerika, DAEŞ'i 4 koldan bitirecek harekât planı için düğmeye bastı. Nisan'ın ikinci haftası başlaması planlanan Musul operasyonunda koalisyon güçleri iki aşamalı harekat gerçekleştirilecek. Öncelikli hedef, DAEŞ'in karargâh olarak kullandığı 30 noktaya operasyon olacak. Birinci adımda DAEŞ mevzileri havadan vurulacak. Hava operasyonunun yaklaşık 4-5 ay sürmesi bekleniyor. Irak ordusunun eğitimi tamamlanınca kara operasyonu başlayacak. DAEŞ liderlerine de nokta operasyon yapılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 ayaklı Musul planı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN