Baransu'nun çuvallarını savcı bizzat açacak

'nun eski eşinin kömürlüğünde çıkan belgeler 5 çuvala konularak emniyete getirildi. Belgeleri savcı açacak

Giriş Tarihi: 11.3.2015
Baransu'nun çuvallarını savcı bizzat açacak
Balyoz davası sanıklarına kumpas kurulduğu iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan gazeteci 'nun eski evinin kömürlüğünde bulunan gizli arşivini, savcı açacak. Geçtiğimiz günlerde Baransu'nun eski eşi Esra Konur'un evinin kömürlüğünde bazı belgeler bulunduğuna ilişkin bir ihbar alan İstanbul polisi harekete geçti. Kömürlükte yapılan incelemede 3 klasör ile bazı dijital dokümanlar ele geçirildi. Bu belgeler 5 çuvala doldurularak İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirildi. Konuyla ilgili bilgisine başvurulmak üzere İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne çağrılan Esra Konur, avukatı ile gelerek yaklaşık 3 saat ifade verdi. Konur, söz konusu belgelerin Mehmet Baransu'ya ait olduğunu, fakat kimden temin ettiğini bilmediğini söyledi.

DEVLET SIRRI BELGE ŞÜPHESİ

Terör polisi operasyonda ele geçirilen doküman ve dijital verilerin bulunduğu çuvalı açıp belgelerle ilgili Esra Konur'a sorular sormak istedi. Fakat Baransu'nun avukatlarının basına, aramanın hukuksuz yapıldığına ilişkin beyanda bulunması üzerine çuvallar açılamadı. Çuvalların açılamaması üzerine soruşturma savcısı Gökalp Kökçü'nün çuvalları bizzat savcılıkta açmaya karar verdiği öğrenildi. 5 çuval ilerleyen günlerde tanık Esra Konur ve avukatı nezaretinde savcılıkta açılarak belgeler tasnif edilecek. Devlet sırrı niteliğinde bazı askeri belgelerin de bulunduğu belirtilen dokümanların, Baransu hakkındaki soruşturmada delil olarak kullanılabileceği kaydediliyor. Mehmet Baransu'nun avukatları, belgelerin doldurulduğu çuvalların açılması için emniyete çağrılmaları üzerine, aramaya nezaret etmedikleri gerekçesiyle bu talebi reddetmişti.

AVUKATLARDAN MANEVRA
Baransu'nun avukatları, çuvalların açılması için emniyete çağrıldı, ancak aramanın hukuksuz yapıldığı gerekçesiyle itirazda bulunarak çuvalların açılmasını önlemeye çalıştılar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baransu'nun çuvallarını savcı bizzat açacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN