Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: Dede Korkut kültürümüzün ışığıdır

Giriş Tarihi: 11.3.2015 11:53 Güncelleme Tarihi: 11.3.2015 12:30
Davutoğlu: Dede Korkut kültürümüzün ışığıdır

Ahmet , Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Merkezi'nde düzenlenen TOBB Dede Korkut Kitabı Baskısı Tanıtımı'na katıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Merkezi'nde düzenlenen TOBB Dede Korkut Kitabı Baskısı Tanıtımı'na katılıyor

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

: Burada emeği geçen herkese teşekkürler. Ben Toroslar'ın dağlarında doğdum. Dedem Korkut'un diliyle, onun duasıyla dedemin, babaannemin duasına benzetirdim. Babaannem Manas Destanı gibi konuşurdu.
Çevrecilik modern bir bakış açışı değildir. Bizde kayaların, keçilerin isimleri vardır. Bizim orada kıble kayası diye bir yer var. Fizikle metazfiziği birleştirmiştir.
Babam benim adımı kulağıma üflerken Ahmed-i Sani demiş. Ben bunu dedemden ya da amcamdan sonra geldiğim için ikinci Ahmed olarak anlamıştım.
Daha sonra Hoca Ahmed Yesevi'nin Ahmed-i Sani olduğunu, Peygamber Efendimizden sonra ikinci Ahmed olarak anıldığını öğrendiğimde babamın bana aslında Hoca Ahmed Yesevi'den dolayı bunu söylediğini öğrendim.
Allah bizi Dede Korkut'un izinden gitmeyi nasip etsin. Dedem Korkut kültürel mirasın nasıl harmanlandığını görürsünüz. Oğuz lehçelerinin bütün izlerini görürsünüz. Dede Korkut kültürümüzün ışığıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu: Dede Korkut kültürümüzün ışığıdır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN