Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"İç Güvenlik Paketi" görüşmeleri sürüyor

TBMM Genel Kurulu'nda "İç Güvenlik Paketi" görüşmeleri sürüyor. HDP Şırnak Milletvekili Kaplan Genel Kurul'da yaptığı konuşmada yüzde 10 seçim barajının kaldırılmasını istedi.

Giriş Tarihi: 11.3.2015 22:41
İç Güvenlik Paketi görüşmeleri sürüyor
HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, "Gerçekten demokrasiye inanan bir parti lideri, yönetimi, ekibi varsa, Kenan Evren'in, darbecilerin yüzde 10 barajının arkasına saklanmaz. Yüreğiniz varsa hodri meydan davet ediyoruz sizi, gelin barajı kaldıralım" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda kamuoyunda "İç Güvenlik Paketi" olarak bilinen Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine devam ediliyor.

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan 58. maddeye ilişkin önerge üzerinde yaptığı konuşmada, CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın bugün yaptığı açıklamalarda, 2003 yılının Şubat ayında, o dönem siyasi yasaklı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul'da biraraya geldiklerini anlattığını aktardı.

Bu görüşmede yasal düzenleme ile Erdoğan'ın siyasi yasağının kaldırılması ve başbakanlığının önünün açılması halinde Baykal'ın da cumhurbaşkanı olmasına ilişkin pazarlıklar yapıldığı iddialarının olduğunu ifade eden Kaplan, iktidar ve muhalefetin bu konuya açıklık getirmesini istedi. Kaplan, "Bu oyun nerede bozuldu? Tren hangi istasyonda devrildi? Hangi konularda anlaştınız? Bu yakın tarihteki sayfaları bir açın bakayım da milletimiz görsün" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de sataşma nedeniyle söz alarak Deniz Baykal'ın açıklamalarında görüşmenin içeriğinin de olduğunu ve Erdoğan ile 1 Mart tarihli tezkereyi konuştuklarını aktardığını vurguladı. Hamzaçebi, CHP'nin o dönemdeki yaklaşımının ve Erdoğan'ın siyaset yasağının kalkmasına verdiği desteğin demokrasi anlayışının bir gereği olduğunu söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı ise CHP'nin o dönemdeki desteğini saygı ile karşıladıklarını belirterek, "İktidara gelmiş bir siyasi hareketin genel başkanını dışarıda bırakacak bir siyasi atmosferin de kimsenin hayrına olmayacağı çok açıktır" diye konuştu.

'Bu zibidi valiyi görevden alın'

CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray ise önerge üzerindeki konuşmasına başlarken, HDP'nin yüzde 10 seçim barajıyla ilgili eleştirilerine değinerek, yüzde 10 barajının kaldırılmasının demokrasinin ön şartı olduğunu belirtti. Çıray, "Bundan sonra Çözüm Süreci'nin ön şartı olarak kabul edilmesi çağrısını yapıyorum. Eğer yüzde 10 barajı düşmezse bu hükümetle hiçbir şey görüşmeyin. Kimse görüşmesin. Çünkü hiçbir şey samimi değil o zaman" değerlendirmesinde bulundu.

Çıray, İzmir Valisi'nin kentteki uygulamalarına da tepki göstererek, "Hükümete çağrıda bulunuyorum; bu zibidi valiyi derhal görevden alın" dedi.

AK Parti sıralarından gelen tepkiler üzerine Çıray, "zibidi" kelimesinin Türk Dil Kurumu'na göre yersiz ve zamansız davranış göstermek anlamına geldiğini söyledi.

'Var mı o yürek sizde?'


HDP'li Kaplan da söz alarak yüzde 10 seçim barajına ilişkin, "Eğer gerçekten demokrasiye inanan bir parti lideri, yönetimi, ekibi varsa, Kenan Evren'in, darbecilerin yüzde 10 barajının arkasına saklanmaz. Yüreğiniz varsa hodri meydan davet ediyoruz sizi, gelin barajı kaldıralım. Bu seçime herkes özgürce katılsın. Var mı o yürek sizde?" diye konuştu.

MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin ise önerge üzerinde yaptığı konuşmada, tasarının jandarmanın yapısını bozan düzenlemeler içerdiğini ileri sürerek, "Sivilleşme adı altında askeri siyasallaştıran bir anlayış Türkiye'yi bir gün felakete götürür" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"İç Güvenlik Paketi" görüşmeleri sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN