Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tübitak o isimleri işten attı

TÜBİTAK’a bağlı Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi’nde (BİLGEM)’de bulunan 8 kişinin, önemli davalarda yanlı bilirkişi raporu hazırladıkları gerekçesiyle işten çıkarıldıkları ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 11.3.2015 07:54
Tübitak o isimleri işten attı
Balyoz, Poyrazköy ve Askeri Casusluk Davası sanıklarının şikayeti üzerine idari soruşturma başlatan Bilim, Sanayii ve Teknoloji Bakanlığı'nın, bu kişiler hakkında ceza davası açtığı belirtildi.

İşine son verilerek haklarında suç duyurusunda bulunulan 8 kişilik adli analiz ekibi ve yanıltıcı rapor hazırladıkları davalar şunlar: "Hayrettin Bahşi (Balyoz), Tahsin Türköz (Balyoz), Ünal Tatar (Balyoz), Erdem Alparslan (Balyoz ve Poyrazköy), Bakır Emre (Kafes Eylem Planı), Burak Akoğuz (Askeri Casusluk ve Poyrazköy), Süheyl Mustafa Keskin (Askeri Casusluk), Yalçın Çalak (Askeri Casusluk)"

5 kişilik yeni ekip hazırlanıyor

Konuyla ilgili konuşan Bilim, Sanayii ve Teknoloji Bakanlığı üst düzey yetkilisi şöyle konuştu: "TÜBİTAK BİLGEM'de yaptığımız soruşturma neticesinde tespit ettiğimiz 8 kişinin işine son verdik. Bu Adli Analiz Uzmanı 8 kişi bilirkişi ehliyetini kullanarak istedikleri her davaya yanlı bilirkişi raporu hazırlayabiliyordu. Biz şimdi onların yerine 5 kişilik ekip aldık.
Bu ekip 18 ile 30 ay arasında eğitim veriliyor. Eğitimler sonrasında işe başlayacaklar. Bu kişilere her davaya bilirkişi raporu hazırlamalarını kaldırdık ve yerine sadece savcının istediği davalara rapor hazırlamalarını sağladık."

Star
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tübitak o isimleri işten attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN