Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baransu'nun arşivi açıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Mehmet Baransu'nun eski eşinin evinde bulunan evrakların tespit ve tasnif işlemini tamamladı

Giriş Tarihi: 12.3.2015
Baransu'nun arşivi açıldı
Balyoz Planı davasında yargılanan bazı sanıklara "kumpas" kurulduğu iddiasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Mehmet Baransu'nun eski eşi Esra Konur'un evinde bulunan ve Baransu'ya ait olduğu belirtilen belgelerin, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı gözetiminde açılma ve tasnif işlemi sona erdi. Baransu'nun avukatlarının Emniyet'e gitmemeleri üzerine mühürlü çuval, Cumhuriyet Savcılığı'na getirilmişti. Baransu'nun eski eşi Esra Konur, avukatı Murat Sultansu ile Cumhuriyet Savcılığı'nın talebi üzerine Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na geldi. Emniyet tarafından mühürlenen çuval, Esra Konur ile avukatı Murat Sultansu'nun da huzurunda İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca açıldı. Bin 228 sayfa belge içerikleriyle birlikte tutanak altına alındı. 2 DVD ile 1 CD'nin ise imajı alındı. İmajlar, incelenmek üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Şube Müdürlüğü'ne gönderildi. Belgelerin çoğunun askeri belgeler olduğu belirtildi.

"BELGELER BARANSU'NUN"
İşlemlerin ardından müvekkili Esra Konur ile açıklama yapan avukat Murat Sultansu, müvekkilinin tanık olarak ifade verdiğini belirterek, "Belgelerin Mehmet Baransu'ya ait olduğu tespit edildi. Müvekkilimin kumpas kurduğu iddiaları ise doğru değil. İhbarı yapan müvekkilim değildir, 155'e yapılmış bir ihbardır. Bunu kim yaptıysa zaten bir ses kaydı vardır, biz bunu da savcıya söyledik. Kendisi de bu konuda değerlendirme yapacak" bilgisini verdi. Bir gazetecinin, "Bu belgelerle ilgili suç unsuru var mı?" sorusuna Sultansu, kısıtlılık kararı olduğu için değerlendirme yapmasının doğru olmayacağını belirterek, "Bu belgeler 2-2,5 yıl kadar zamandır duruyormuş. Ardiye, kullanılan bir ardiye. Apartmanın kapıcısı Bülent Çakmak birkaç kez Baransu'yu aramış ve 'Bu evraklarınızı alın' demiş. O da 'Tamam alacağım' demiş. Çakmak'ın ifadesi var bu şekilde. Belgeler arasında Baransu'nun kendi çalışma konusuyla ilgili belgeler, kendisine hitaben yazılmış belgeler de var."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baransu'nun arşivi açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN