Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çözüm için izleme heyeti

Çözüm Süreci'nde önemli bir adım daha atıldı. HDP'lilerle birlikte İmralı'ya gitmek üzere izleme heyeti oluşturulacağı belirtildi. Heyetin akil insanlardan seçileceği ileri sürüldü

Giriş Tarihi: 13.3.2015
Çözüm için izleme heyeti
Çözüm Süreci'nde kritik bir eşiğin daha aşılması için dün Meclis'te önemli bir görüşme gerçekleştirildi. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile HDP'li Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder'in yaptıkları görüşme sonrası Buldan izleme heyetinin oluşturulması için bir görüşme yaptıklarını ve heyetin 16 kişiden oluşabileceğini ileri sürdü. Hükümet kaynakları ise bu sayının 5-6 ile sınırlı tutulacağını ifade etti. Hükümet kaynakları izleme heyetindeki isimlerin akil insanlar heyetiyle sınırlı tutulacağını belirtti.

AKDOĞAN'DAN YALANLAMA

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ise Buldan'ın izleme heyetinde yer alan isimlerin belirlendiği iddialarını yalanladı. Akdoğan, Twitter'dan attığı mesajda, "Bazı basın organlarında 16 kişilik izleme heyeti kurulduğu belirtilerek isim listeleri yayınlanmaktadır. Bunlar külliyen yalan ve uydurmadır. Meclis'te gerçekleşen sıradan bir görüşmeye atfen spekülasyonlara yol açacak açıklamalar yapılması, sürecin ciddiyetiyle bağdaşmamaktadır" değerlendirmesinde bulundu. Akil insanlar heyetinde bölge başkanı olarak görev yapan Rifat Hisarcıklıoğlu, Can Paker, Yılmaz Ensaroğlu, Ahmet Taşgetiren ve Yusuf Şevki Hakyemez'in izleme heyetinde yer alabilecekleri iddia edildi. HDP'nin genişletilmiş heyeti, Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan, İdris Baluken, Ceylan Bağrıyanık ve Hatip Dicle'nin haftasonunda İmralı'ya gitmesi bekleniyor. İzleme heyetinin oluşturulmasından sonra heyetin de g��rüşmelere katılabileceği öne sürüldü. İzleme heyetinin oluşturulmasının hemen ardından İmralı'ya 5 yeni mahkumun gönderilmesi için de düğmeye basıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözüm için izleme heyeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN