Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fidan'ın dönüşü isabetli bir karar

Hakan Fidan'ın yeniden MİT Müsteşarlığı'na atanmasını değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan "İsabetli bir karar oldu. Hukuken tekrar göreve dönmesinde mani bir hal yok" dedi

Giriş Tarihi: 13.3.2015
Fidan'ın dönüşü isabetli bir karar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milletvekili aday adaylığı için AK Parti'ye yaptığı başvuruyu geri çeken Hakan Fidan'ın MİT Müsteşarlığı görevine dönüşüyle ilgili ilk kez değerlendirmede bulundu. Erdoğan, "Özellikle teşekkür ediyorum. İsabetli bir karar olmuştur. İnanıyorum ki görevine kararlılıkla devam edecektir" dedi. Erdoğan dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader'i ağırladı. Resmi karşılama töreninin ardından, Erdoğan ve Ader önce baş başa, ardından heyetlerarası görüşmelerde bulundu. Türkiye ile Macaristan arasında dostluk ve işbirliği anlaşmasının imzalanmasından sonra, ortak basın toplantısı düzenlendi. Erdoğan, toplantıda şunları söyledi:
17 NOLU FASIL AÇILSIN: Siyasi işbirliğinde de AB sürecinde de Macaristan'ı her zaman yanımızda gördük. Türkiye'yi asla yalnız bırakmadılar. Türkiye'yi daima desteklediler. AB süreci aynen devam ediyor, biz kararlılığımızı devam ettiriyoruz. 17 nolu 'Ekonomi ve Parasal Politikalar Faslı'nın, artık açılmasını istiyoruz. Bu konuda Macaristan'ın desteğini özellikle önemsediğimi ifade etmek istiyorum.
HUKUKEN BİR MANİ YOK: Özellikle ben teşekkür ediyorum. Hakan beyin istifası ile ilgili kanaatlerimi açıklamıştım. İnanıyorum ki şu anda vermiş olduğu karar, isabetli bir karar olmuştur. Bu kararından sonra Sayın Başbakan ile de durumu görüştük. Bu işin hukuki bütün incelemelerini A'dan Z'ye yaptırdık. Sayın Başbakan da yaptırttı, ben de yaptırttım. Hukuken tekrar görevine dönmesinde mani bir hal yok. Olmadığı için, zaten sayın Başbakan atadı, ben atamıyorum. Yani üçlü kararname yok burada.
KARARLILIKLA DEVAM EDER: Yargı ve emniyet dışında görevlerinden ayrılanlar seçim öncesi ya da sonrası ya aynı göreve ya da özlük hakları aynı kalmak suretiyle eşdeğer göreve atama hükmü var. Bunda hukuken boşluk var diyenler hukuk bilmiyorlar. Nasıl yıpratırlar gayreti içindeler. İnanıyorum ki sayın Fidan görevine kararlılıkla devam edecektir.
1.7 MİLYON SIĞINMACI GELDİ: (Türkiye'nin ağırladığı sığınmacılar) Şu ana kadar sadece Suriye'den 1.7 milyon sığınmacı geldi. Yaklaşık 300 bin sığınmacı da Irak'tan geldi. Bunların dışında bunların tamamı çadır ve konteynır kentlerde, ayrıca şehirlerde dağılmış, yaşayanlar var. Bize bu işin maliyeti 5,5 milyar doları buldu. BM'den gelen destek, sadece 250 milyon dolardır. Biz kapımızı komşularımıza hiçbir zaman kapatmadık, kapatmıyoruz. Türkiye'nin AB üyeliğine ülkesinin verdiği desteği bir kez daha dile getiren Macaristan Cumhurbaşkanı Ader ise "Macaristan Türkiye'nin AB üyeliğini destekliyor. Türkiye, AB'nin ekonomik yapısının parçasıdır. Türkiye ekonomisi dış ticareti AB içerisinde, bu bir olgudur" dedi. Türkiye'nin, Macaristan'ın tarihi yerlerine kendisine yakışır şekilde sahip çıktığını ve Osmanlı devletine sığınmış Macar liderlerin eserlerini yaşattığını da ifade eden Ader, "Bu bizim için çok önemli" diye konuştu.

KATAR'DAN SÜRPRİZ KONUK
Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün programında daha önce duyurulmayan sürpriz bir konuğu ağırladı. Katar Emiri Şeyh Temim Hamed Bin Al Sani, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. İki liderin yaklaşık iki saat süren görüşmesinde, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel konular da ele alındı. Özellikle Suriye'deki gelişmeler ve Irak'ta terör örgütü IŞİD'e karşı yapılan operasyon değerlendirildi. Ayrıca Suriye'de muhaliflere eğitim verilmesi ile savaştan kaçan mültecilere ve Suriye'nin içindeki mazlum halka yapılan yardımlar da görüşüldü.

'ÖNCE ALGI DEĞİŞMELİ'
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Düzce Üniversitesi'nce düzenlenen Yükseköğretimde Kadın Liderliği Paneli'nde konuştu. "Kadınlar yaygın biçimde, aile ve çocuk sorumluluğunu tek başlarına yüklenerek; erkek meslektaşları ile aynı kulvarda, eşit olmayan şartlarda rekabet etmek durumunda kalıyor" diyen Erdoğan, toplumsal cinsiyet adaletinin önemine işaret etti. Erdoğan, hükümetin 'kreş desteği, yarı zamanlı ya da esnek çalışma düzeni' gibi kadın lehine bazı düzenlemeler yaptığını ancak asıl yapılması gerekenin, kadın bakışını her sektörde ihtiyaç hissettirecek bir zihinsel devrim olduğunu kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fidan'ın dönüşü isabetli bir karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN