Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Gerçek alternatif demokratik Suriye'

Suriye Ulusal Koalisyonu ve Geçici Hükümeti temsilcileriyle bir araya gelen Davutoğlu: Suriye'de demokrasi inşa edilirse, bütün Ortadoğu halkları kendilerine yeni bir rota çizecek

Giriş Tarihi: 14.3.2015
'Gerçek alternatif demokratik Suriye'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Beşar Esad rejimine karşı Suriye'de başlayan protestoların 4'ncü yıldönümünde Suriye Ulusal Koalisyonu ve Geçici Hükümeti temsilcileriyle bir araya geldi. Ankara Palas'ta gerçekleşen görüşmeye, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay katıldı. Suriye Ulusal Koalisyonu ve Geçici Hükümet temsilcilerine seslenen Davutoğlu şunları söyledi:
SURİYE'NİN TEMSİLCİSİ SİZSİNİZ: Sizler bizim için Suriye halkının meşru temsilcilerisiniz. 4 yıllık acılardan sonra Suriye halkı bugün ikili tehdit altında. Bir taraftan kendi halkına barbarca zulmeden bir rejim diğer taraftan da bu rejimle uzun süre işbirliği yapıp, daha sonra Suriye halkına zulmederek, İslam'ın o izzetli ismine de zarar veren DEAŞ adlı bir örgüt.
DEMOKRATİK DALGA TERÖR TEHDİDİNE DÖNÜŞTÜ: 2011'de bütün Ortadoğu'da, Arap dünyasında, Arap Baharı olarak adlandırılan demokratik dalga maalesef, yerini bugün baskıcı birtakım yöntemlere ve terör tehdidine bırakmış görünüyor. Burada kilit ülke Suriye'dir. Eğer Suriye'de demokrasi inşa edilirse, emin olunuz ki sadece Suriye halkı değil, bütün Ortadoğu halkları kendilerine yeni bir rota çizeceklerdir. Sizin başarınız sadece Suriye'nin başarısı olmayacak. Sizin başarınız onur için mücadele eden bütün halkların başarısı olacak. Bu yolda her zaman Suriye ulusal koalisyonunda olacağız. Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Halit Hoca ise Suriyelilerin amacının özgür ve onurlu bir şekilde yaşamak olduğunu söyledi. Hoca "Son aylarda İran kuvvetlerinin Suriye'yi işgal etmesi ile karşı karşıyayız. Aynı zamanda DAİŞ ve Kasım Süleymani (İran Devrim Muhafızları Kudüs Kuvvetleri Komutanı) gibi gruplara karşı da mücadele yürütmeye başladık. Gerek güneyde, gerek kuzeyde grupları ile bize savaş yürütmektedirler.Türkiye devletinin Suriyeli misafirlerine gösterdiği misafirperverliği için teşekkür ediyoruz" dedi. Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Ahmet Tome de konuşmasında Suriye halkı özgürlük ve şerefi için 50 yıllık bir diktatörlüğe karşı mücadele etmekte. Türkiye'yi yanımızda görmek bize güç veriyor. Türkiye'nin, Süleyman Şah türbesini taşınmak istediğini duyduğumuzda üzüntü duyduk. İnşallah durumlar düzeldikten sonra eski yerine aktarılacaktır. Rejim 50 yıllık diktatörlüğü süresince topraklarında bir kardeşleri olduğunu unutturmak istediler" ifadelerini kullandı.

'BURADAN ÇOK BAŞBAKAN ÇIKAR'
Cuma namazını Hacı Bayram-ı Veli Camisi'nde kılan ve türbede dua eden Başbakan Davutoğlu daha sonra Suriye toplantısının yapıldığı Ankara Palas'a kadar yürüdü. Bir tezgahtan simit alarak vatandaşlara dağıtan Davutoğlu, simitçi çocuğa okula gidip gitmediğini sordu. Çocuğun 'arada sırada gittiğini' söylemesi üzerine Başbakan, yanında bulananlara çocuğun eğitimi ile ilgilenmesi talimatını verdi. Eski Meclis binasını öğretmenleriyle birlikte ziyarete gelen çocuklarla da sohbet eden Davutoğlu, "Buradan epey başbakan çıkar. Dünyayı değiştireceksiniz, inşallah. Hadi bakalım, iyi dersler" diyerek ailelerine kendisinden selam götürmelerini istedi.

ÖZGECAN'IN BABASINA İYİLİK ÖDÜLÜ
Başbakan Davutoğlu, Türkiye Diyanet Vakfı Uluslararası İyilik Ödülleri Töreni'ne katıldı. Mersin'de vahşice katledilen Özgecan Aslan'ın babası Mehmet Arslan'ı örnek gösteren Davutoğlu, Çözüm Süreci mesajı verdi. Özgecan'ın babasının nefret değil adalet istediğini söyleyen Davutoğlu, "Mehmet Aslan bu iyiliği yapıyorsa, Çözüm Süreci dediğimiz süreçte işte tam bu günlerde bütün toplumun ayağa kalkıp ikilik olmasın seslenişine kulak vermesi gerekir" dedi. Mehmet Aslan, kızının katledilmesinin ardından yaptığı açıklamalar nedeniyle İyilik Ödülü'ne layık görüldü. Rahatsızlığı nedeniyle törene katılamayan Aslan, videolu bir mesaj ile teşekkür etti. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in, evlerine giderek ödülü aileye vereceği ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Gerçek alternatif demokratik Suriye'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN