Başbakan Davutoğlu: Yükselen güç Türkiye

Giriş Tarihi: 17.3.2015 01:54 Güncelleme Tarihi: 17.3.2015 06:59
Başbakan Davutoğlu: Yükselen güç Türkiye

Başbakan Davutoğlu, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki 7 ülkede büyük kırılmalar ve parçalanmalar yaşanırken Türkiye’nin her alanda büyük ilerlemeler kaydettiğini söyledi. Davutoğlu, “Bu ateş çemberi içinde yükselen küresel bir güç olacağız” dedi.

Başbakan , "'ın 40. yılında, radar ve elektronik harp teknoloji merkezinin kuruluşu tarihi adımdır. Bu adım milletimizde gurur, Türkiye'ye dönük olarak herhangi bir şekilde olumsuz kanaat besleyenlerde bir korku, dost ülkelere de büyük bir güç, destek ve heyecan uyandırmıştır" dedi.

Çanakkale'nin acı dersi

Davutoğlu, Gölbaşı'nda, 75 bin metre karelik kapalı olmak üzere toplam 350 bin metrekarelik alan üzerine kurulan kara, hava, deniz, uzay ve insansız platformlar için radar ve elektronik harp sistemlerine yönelik faaliyetlerin yürütüleceği ASELSAN Radar ve Elektronik Harp Teknolojileri Merkezi'nin açılış törenine katıldı. Başbakan Davutoğlu, konuşmasında Çanakkale Savaşı'ndan örnek vererek o savaşta insan kapasitesi ile güçlü teknolojik orduları yendiklerini söyledi.

Kıbrıs dönüm noktası oldu


Bu savaşın bir gerçeği ortaya çıkardığını anlatan Davutoğlu, "Bu da bize şunu gösteriyor ki kahramanlıklar eğer o milletin teknolojik kapasitesiyle ve savunma gücüyle desteklenmezse destanlar yazabilirsiniz ama milli bekanızın tehdit altında olmasını engelleyemeyebilirsiniz" şeklinde konuştu. Başbakan Davutoğlu. Cumhuriyet döneminden Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında yaşanan 'ambargoların' ASELSAN'ın doğumuna neden olduğuna dikkat çekti."Elektronik harp, savaşmadan savaş kazanma tekniğidir" diyen Davutoğlu, "Elektronik harp tekniğine sahip olmak sadece bir teknolojiye sahip olmak değil aynı zamanda en önemli güç unsuruna sahip olmak demektir. Artık Türkiye'de siyasi irade bu teknolojik açığı kapatma gücünü göstermiştir" dedi. Bu gelişmeyle Türkiye'nin caydırıcılık gücünün katlandığına vurgu yapan Davutoğlu, "Muhataplarınız, hasımlarınız sizin kapasitenizin farkındaysa, size yönelik her hangi bir hamle yapmak için bir değil, 3 değil, 5 değil, 10 kez düşünmek durumunda kalırlar."

Şah-Fırat gücümüzü gösterdi

Davutoğlu, Hava Kuvvetleri ile Misrata'ya düzenlenen tahliye destek operasyonunda, caydırıcı güç kapasitesinin özellikle elektronik harp anlamında NATO çevrelerinde ve dünyada büyük bir takdir uyandırdığını vurgulayarak, "Son olarak Şah Fırat operasyonunda da hava ve kara güçlerimizin çok güçlü bir muhaberat altyapısıyla nasıl başarılı bir operasyon yönettiklerine şahit olduğumuzda millet olarak gurur duyduk" dedi.

Caydırıcı gücümüzü artıracağız

"Caydırıcı gücümüzü artırmaya devam edeceğiz" diyen Davutoğlu, şöyle devam etti: "Çevremizde en az 7 ülkede kırılmalar, bölünmeler, parçalanmalar yaşarken, bir taraftan siyasi olarak milli birliğimiz ve bütünlüğümüzü sağlayacak tedbirler alacağız, demokrasi odaklı olarak milli meşruiyet çizgisini muhafaza edeceğiz. Diğer taraftan demokrasiden kaynaklanan ince gücümüzü, Silahlı Kuvvetlerimizin kapasitesinden, güvenlik güçlerimizden kaynaklanan sert ve kararlı güçle bütünleştirip çevremizdeki ateş çemberi içinde yükselen küresel bir güç olma idealini, 2023'e doğru gerçekleştirmeye kararlıyız" dedi,

Bağımsızlığımız teminat altında

"Eğer teknolojik altyapınız varsa caydırıcı gücünüz varsa milli bekamız, bağımsızlığımız teminat altındadır" diyen Davutoğlu konuşmasını şöyle tamamladı:  Bağımsızlığımızın teminatı milletimizin iradesidir. Özgürlüklerimizin teminatı demokrasimizdir. Bekamızın teminatı ise teknoloji kapasite ile kahramanlığımızı uyum halinde stratejik bütünlük haline getirebilecek yeni bir stratejik anlayıştır."

OLAĞANÜSTÜ GELİŞME VAR

Aselsan'ın 40 yıllık tarihinde katettiği aşamaya değinen Davutoğlu, şunları kaydetti: "1975'ten 2002 yılına kadar, Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı devralmasına kadar olan geçen dönemde, ithalat bağımlılığımız savunma sanayisinde yüzde 80 civarındaydı, yüzde 80 ithalat bağımlılığımız vardı. Ürünlerimizde özellikle de kritik alanlarımızda şirketlerimiz ciddi sıkıntılar çekiyordu, finansman zorluğumuz vardı. Roketsan'ı, Dışişleri Bakanı olarak ziyaret ettiğimde, 2005 yılında, Roketsan'nın kapatılma planlarının yapıldığını gördüğümde hayret etmiştim. Ama Roketsan kapanmadı, şu anda dünyanın sayılı şirketleri arasında." Davutoğlu, ASELSAN'ın şu anda dünyanın en büyük 67. şirketi olduğunu, ilk 100 şirket arasında 2 Türk savunma sanayi şirketinin bulunduğunun altını çizdi.

Rehavete kapılmayacağız


Birçok yerli projeyi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ASELSAN'ın Gölbaşı yerleşkesindeki merkezini ziyaret ettiklerinde gördüğünü anlatan Davutoğlu, şöyle dedi: "Bu binada üretilen her şey, yüzde 100 Türk yapımı, Türk mühendislerinin, Türk tasarımcılarının, Türk iş gücünün, emeğinin ortaya koyduğu eserler. 12 yılda kat ettiğimiz mesafe olağanüstü. Bu mesafe bizi rehavete sürüklemeyecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu: Yükselen güç Türkiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN