Paralel Yapı hangi partiye oy verecek

Hüseyin Yayman bugünkü yazısında bölgelere göre Paralel örgütün siyasi tercihini masaya yatırdı. Tabanın tüm tepkisine rağmen Erdoğan'a ve AK Parti'ye zarar vermek için ellerinden geleni yapacaklarının altını çizen Yayman, Paralel örgütün bölgelere göre CHP,MHP ve HDP'ye oy vereceğini söyledi. Yayman'ın analizine göre Paralel örgüte kayıtsız şartsız destek veren BBP, Saadet, İdris Bal, Abdurrahman Karslı ve İdris Naim Şahin'in partileri Gülen örgütünün destekledikleri arasında yeralmıyor.

Giriş Tarihi: 17.3.2015 14:32 Güncelleme Tarihi: 17.3.2015 15:13
Paralel Yapı hangi partiye oy verecek
İŞTE HÜSEYİN YAYMAN'IN 7 HAZİRAN SEÇİMLERİNE KISA SÜRE KALA KALEMA ALDIĞI ÖNEMLİ PARALEL ÖRGÜT ANALİZİ:

PARÇALI BİR STRATEJİ İZLEYECEKLER


Gülen grubu bu seçimde parçalı bir stratejiyle hareket edecek. Büyük ihtimalle kamuoyu önünde kimseye destek vermeyecekler. Ancak arkada AK Parti'nin kaybetmesi için her şeyi yapacaklar. Paralel yapının seçim stratejisi eklektik bir plana dayanacak. Durumsallık yaklaşımı olarak özetleyebileceğimiz bu stratejinin ana fikrini yerel duyarlılıklar oluşturuyor...

30 MART VE 10 AĞUSTOS'TA HÜSRANA UĞRAMIŞLARDI

Aslında benzer tartışmayı 30 Mart yerel ve 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaptık. Paralel yapının kurucu bir etkisinin olmadığı görüldü. Grubun oyunu yüzde 5-10 bandında görüp partilerle pazarlık masasına oturan 'abiler' hüsrana uğradı. Özgüven zehirlenmesi içerisinde AK Partiyi devireceklerini iddia edenler tarihi tokat yediler.

YENİLEN PEHLİVAN MİSALİ

Fakat yenilen pehlivan güreşe doymaz misali dedikodularına devam ediyorlar. Yerel seçim öncesi dile getirdikleri akla ziyan görüşleri hatırlıyorsunuz. Anlı şanlı gazeteciler Tayyip Erdoğan ülkeyi terk edecek dediler. AK Partinin oyu yüzde 25 dediler. Erdoğan önce yerel sonra ulusal iktidarını kaybedecek dediler. Sonuçta ne oldu? Kim kaybetti, kim kazandı?

ABLALAR YİNE SAHAYA İNECEK Mİ?


Hüseyin Gülerce'nin seçim sonrası söylediklerini biliyorsunuz. Gülerce, Gülen grubunun CHP için kapı kapı dolaşıp oy istediğini belirtti. Ablaların ev ziyaretlerinde CHP için destek istediklerini söyledi. Tarih ve toplumsal hafıza tüm bunları kaydetti.

SON 5-10 GÜN İÇİNDE KAMPANYAYA HIZ VERECEKLER

Önümüzde yeni bir seçim var. Gülen grubu bu defa daha ihtiyatlı bir dil kullanıyor. Yerel seçim ve cumhurbaşkanlığı seçiminde istediğin elde edemeyen ve toplumsal ayıplanmayla karşılaşan paralel yapı bu defa yoğurdu üfleyerek yiyecek. Perde arkasında durup son ana kadar sahaya inmeyecek. Son on beş günde organize biçimde negatif kampanyaya başlayacak.

TABANDA CİDDİ KOPMALAR OLABİLİR

Paralel yapının iki hedefi var. Birincisi AK Parti iktidardan insin istiyor. İkincisi ise CHP, MHP, HDP'nin iktidar olmasını diliyor. 17/25 Aralık sonrası AK Partinin iktidardan düşmesini istemeleri normal. Ancak bu tavrın hareketin tabanında yarattığı ciddi bir kopma var.

KENDİ TABANLARINA BİLE GİDEREK YABANCILAŞIYORLAR

Fethullah Gülen ne derse desin, insanlar Erdoğan'ı seviyor. Tabanda büyük bir geçişkenlik var. Gülen'in 'AK Parti'ye oy vermeyin' talimatı tabanda tepkiye yol açıyor. Gülen'in talimatına rağmen insanların çoğu hem oylarını AK Partiye veriyorlar hem de Gülen grubuna biraz daha yabancılaşıyorlar.

CEMAAT TABANI BÜYÜK TRAVMA YAŞIYOR

Paralel yapı bu seçimde Akdeniz'de MHP, Karadeniz'de CHP, Doğu ve Güneydoğu'da HDP, Ege, Marmara Bölgeleri ile metropollerde CHP için oy isteyecek. Bu tavırları samimi olanlarda yeni bir travma yaratacak. Hareket politik tutum aldıkça kopuşları hızlanacak. Ancak onlar için öncelikli amaç kopmalar değil, AK Partinin iktidarını kaybetmesi.

HEM HDP'YE OY VERİP HEM DE BARIŞI SABOTE EDECEKLER!

Paralel yapının bu seçimde kullanacağı ana argüman çözüm süreci olacak. Paralel yapı, emniyet ve güvenlik bürokrasisi içerisindeki kripto elemanları aracılığıyla 'bölgenin örgüte terk edildiği' propoganadasını yapacak. Aynı yapı tersinden Güneydoğu'da HDP için oy isteyecek. Paralel yapı mensuplarının 17/25 Aralık sonrası Kandil'de bazı temasları olduğu Ankara'da herkesin bildiği bir sır.

TOPLUMSAL DESTEĞİ TAMAMEN KAYBEDECEKLER

Tüm çabalarına rağmen önceki seçimlerde olduğu gibi bu kampanya da geri tepecek. Gülen grubu siyasileştikçe marjinalleşecek, marjinalleştikçe itibarını kaybedecek, prestijini kaybettikçe toplumsal desteğini yitirecek. Hepsinden önemlisi paralel yapı milletin gönlündeki yerini kaybedecek. Bundan daha önemli ne olabilir ki!

Hüseyin Yayman/VATAN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel Yapı hangi partiye oy verecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN