Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Özgürlükçü yargı’ya kapatma

Aralarında çok sayıda HSYK ve Yargıtay üyesinin de olduğu “Özgürlükçü Hakim ve Savcılar sosyal medya grubu”, bir avukatın açtığı dava ile kapatıldı. Karara tepki gösteren hukukçular ‘Paralel Yapı’ya karşı oldukları için kapatıldıklarını söylüyor.

Giriş Tarihi: 19.3.2015 02:15
‘Özgürlükçü yargı’ya kapatma
İstanbul Anadolu 2. Sulh Ceza Hakimliği, aralarında Adalet Bakanı Kenan İpek, Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, HSYK ve Yargıtay üyelerinin de bulunduğu 23 bin üyeli "Avukat-Hakim-Savcı Tüm Hukukçular Omuz Omuza!" grubu hakkında kapatma kararı verdi. Bir avukatın "hakaret" iddiasıyla yaptığı başvuruda mahkemenin, hangi sözlerin hakaret olduğuna yer vermeden, soyut ifadelerle verdiği karar tepki çekti.

HSYK seçimlerinde yargı içerisindeki cemaat oluşumuna karşı Yargıda Birlik Platformu'nu destekleyen, "Avukat-Hakim-Savcı Tüm Hukukçular Omuz Omuza!" adlı Facebook grubu hakkında erişiminin engellenmesi kararı verildi. İstanbul Anadolu 2.Sulh Ceza Hakimliği, Avukat Sedef Ünal'ın başvurusu üzerine erişimin engellenmesi kararı verdi. Mahkeme kararını, Ünal'ın "kişilik haklarının ihlal" edildiği gerekçesine dayandırdı.

'Aile Mahkemesi'nin kararı

Avukat Sedef Ünal, yeni kurduğu Avukatlar Sendikası ile ilgili grupta paylaşımda bulunmuş ancak grup üyeleri bunun "reklam" olduğu ve Avukatlık Kanununa aykırı olduğu yönünde görüşler yazmıştı. Grup yöneticisi Sinan Kocaoğlu başta olmak üzere yüzlerce üye, avukat sendikası hakkında görüşlerini dile getirdi. Çoğu hukukçu tarafından "mizahi ve eleştiri" sınırında kaldığı belirtilen sözler nedeniyle grup yöneticisi Kocaoğlu için önce İstanbul 5. Aile Mahkemesi tarafından tedbir kararı verildi. Daha sonra, İstanbul Anadolu 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından hem Kocaoğlu'nun kişisel Facebook sayfalarına hem de Türkiye'nin en büyük hukuk platformlarından birisi olan grubuna erişimin engellenmesine karar verildi.Yargıtay üyeleri de üye

Grubun toplamda 23 bin üyesi bulunuyor. Grup üyelerinin; 5 bini hakim-savcı, 10 bin avukat üyesinin yanı sıra, hukuk fakültesi öğrencileri de grupta ekseriyet oluşturuyor. Üyeler arasında Adalet Bakanı Kenan İpek, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, bir dönem Yargıda Birlik Platformu sözcülüğü de yapmış olan Yargıtay üyesi Gülsüm Mısır gibi isimler de bulunuyor.

PARTİ KAPATMAKTAN FARKI YOK

Sinan Kocaoğlu'nun avukatı Necip Şenel, "Bu kararın parti kapatma kararından farkı yok, bir suç varsa o suçu işleyenin cezalandırılması gerekir" dedi. Verilen kararın gruba üye 23 bin kişinin cezalandırılması anlamına geldiğini anlatan Şenel, "Kararın veren hakimin bilişimden bihaber olduğunu düşünüyorum" dedi. Grup üyesi de olan Avukat Öner Bulut ise Ankara Barosu seçimlerinde hem cemaate hem şimdik başkan Metin Feyzioğlu'na karşı aldıkların tavrın bu kararda etkisi olabaliceğini düşündüğünü söyledi.

Kaynak: Star
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Özgürlükçü yargı’ya kapatma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN