Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan'dan Ukrayna'ya müjde

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna'da ortak basın toplantısında konuştu. Erdoğan Ukrayna'ya 50 milyonluk kredi ve evsizlere 10 milyon dolarlık hibe edeceğini duyurdu.

Giriş Tarihi: 20.3.2015 17:42 Güncelleme Tarihi: 20.3.2015 19:01
Erdoğan'dan Ukrayna'ya müjde

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

- Ukrayna ile kriz kelimesinin bir arada anılması bizleri üzmektedir. Kırım dahil Ukrayna'nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün her zaman yanındayız.

- Mevcut sorunlara uluslararası hukuk ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğü temelinde diplometik yollardan çözüm bulunmasını diliyoruz. 12 Şubat'ta Minsk'te varılan mutabakatı destekliyoruz. Açılan bu fırsat penceresi sonuna kadar aralanmalıdır.

'KIRIM TÜRKLERİNİN DURUMUNU YAKINDAN İZLİYORUZ'

- Ukrayna yönetiminin kriz sürecinde ülkelerinde olan sadaketlerini ortayaa koyan Kırım Tatarları başta olmak üzere tüm etnik grupların hakkını tanıyan tavrının devamını diliyoruz. Bu vesileyle değerli dostuma teşekkürlerimi sunmayı borç bilirim. Türkiye olarak tarihi ve kültürel bağımızın bulunduğu Kırım Tatar Türkleri'nin durumunu yakından izliyoruz.

10 MİLYON DOLARLIK HİBE 50 MİLYONLUK KREDİ

- Biz de stratejik ortağımıza elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz. Ukrayna'ya 50 milyon dolarlık kredi açmayı kararlaştırdık. Yerlerinden edilmiş kişiler için kullanılmak üzere 10 milyon dolarlık yardımı hibe olarak Ukrayna hükümetine iletme kararı aldık.

- Az önce görüşmelerimizin sonuçlarına ilişkin olarak bir ortak mutabakat imzaladık. Ukrayna ile ticaret hacmimiz 6 milyar dolar seviyesine çıktı. Serbest ticaret antlaşmasını en kısa zamanda sonuçlandırmayı kararlaştırdık.

- Ukrayna'nın Türk şirketlerine vereceği destekten eminim.

ABD'NİN ESED AÇIKLAMASI

- Esed'in başında olduğu bir Suriye'nin artık huzura refaha ermesi kesinlikle mümkün değildir. Amerikan yönetiminin de kurumlarının da böyle bir katilin arkasında yer alacağına ihtimal vermiyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'dan Ukrayna'ya müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN