Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gülen'in şovmen ına şok soruşturma

Giriş Tarihi: 20.3.2015 14:36 Güncelleme Tarihi: 20.3.2015 17:45
Gülen'in şovmen avukatına şok soruşturma

Hem Ramazan Akyürek’in hem de ’in ı olmasıyla kamuoyunun gündemine gelerek Akyürek’in örgüt ile ilişkisini gözler önüne seren, İstanbul Adliyesi önünde Türk Ceza Kanunu’nu yırtarak hukuk çevrelerinin tepkisini çeken Avukat Adnan Şeker’e şok soruşturma başlatıldı.

Hrant Dink'in öldürülmesi ile ilgili 9 kamu görevlisinin ihmali olduğu gerekçesiyle yürütülen soruşturma kapsamında Emniyet eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek'in tutuklanması ardından İstanbul Adliyesi önüne çıkarak tutuklamaya tepki amacıyla Türk Ceza Kanunu kitapçığını yırtan Adnan Şeker hakkında soruşturma başlatıldı.

Ramazan Akyürek'in tutuklanmasının ardından İstanbul Adliyesi'nin 'C' kapısı önünde açıklama yapan Avukatı Adnan Şeker, tutuklanmaya tepkisini TCK kitabını yırtarak gösterip hukuk camiasından tepki çekmişti.İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Adnan Şeker hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 3 ayrı maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle re'sen soruşturma başlattı. Savcılık Özel Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden olayın olay anı görüntüleri istendi. İlerleyen günlerde ifadeye çağırılması beklenen Avukat Şeker'in ihlal ettiği belirtilen TCK maddeleri şunlar:

Yargı görevi yapanı etkileme MADDE 277. - (1) Bir davanın taraflarından birinin veya bir kaçının veya sanıkların veya davaya katılanların, mağdurların leh veya aleyhinde, yargı görevi yapanlara emir veren veya baskı yapan veya nüfuz icra eden veya her ne suretle olursa olsun adı geçenleri hukuka aykırı olarak etkilemeye teşebbüs eden kimseye iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası verilir. Teşebbüs iltimas derecesini geçmediği takdirde verilecek ceza altı aydan iki yıla kadardır.


Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs

MADDE 288. - (1) Bir olayla ilgili olarak başlatılan soruşturma veya kovuşturma kesin hükümle sonuçlanıncaya kadar savcı, hâkim, mahkeme, bilirkişi veya tanıkları etkilemek amacıyla alenen sözlü veya yazılı beyanda bulunan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Bu suçun basın ve yayın yolu ile işlenmesi hâlinde verilecek ceza yarı oranında artırılır.

Türklüğü, Cumhuriyeti, Devletin kurum ve organlarını aşağılama

MADDE 301. - (1) Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini, Devletin yargı organlarını, askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi hâlinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır.
(4) Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

GÜLEN'İN AVUKATI ÇIKTI

Adnan Şeker'in aynı zamanda 'in avukatı olduğu ve birçok dosyasına baktığı belirlenmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülen'in şovmen avukatına şok soruşturma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN