Türkiye tarihi güne şahitlik ediyor

Giriş Tarihi: 21.3.2015 09:30 Güncelleme Tarihi: 21.3.2015 18:46
Türkiye tarihi güne şahitlik ediyor

Çözüm sürecinin en kritik adımlarının atılacağı 'daki 'da halk sabahın erken saatlerinde alanı doldurdu. Öcalan'ın konuşmasını yaptığı sırada meydan doldu.

Çözüm Süreci'nin kritik adımlarından biri bugün 'da düzenlenen Kutlaması'nda atılıyor.

Sabahın erken saatleri olmasına rağmen Nevruz alanına binlerce kişi akın etmeye başladı. Planlanan programa göre etkinlikler saat 9:30'da başlayacak, Öcalan'ın mektubu ise saat 13.00 sıralarında okundu.

Canlı yayın

ÖCALAN'IN MEKTUBU OKUNDU

'ın 2 sayfalık 'Nevruz mektubu', kutlamalar sırasında Türkçe olarak HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kürtçe olarak da HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan tarafından okundu.

TARİHİ ÇAĞRI

Öcalan'ın mektubunda, 'ya doğrudan "Türkiye'ye karşı lı mücadeleden vazgeç" çağrısı yer aldı. Ancak PKK'nın toplayacağı olağanüstü kongrenin, 'silahlı mücadeleden vazgeçme' kararı almasının koşulları ve şartları hakkında değerlendirmelerin bulunduğu vurgulanıyor.

ATEŞKES VURGUSU

Mektupta ayrıca 'tahkim edilmiş ateşkes' olarak nitelendirilen güvenlik güçleriyle PKK'lı gruplar arasındaki çatışmazlık halinin devam ettirilmesinin önemi, bölgedeki kamu güvenliğini bozucu uygulamalara son verilmesi de yer alıyor.

OLAĞANÜSTÜ HAREKETLİLİK!


Öte yandan milyonlarca insanın katılım gösterdiği Nevruz kutlaması için Diyarbakır'da da olağanüstü bir hareketlilik yaşanıyor. Güvenlik güçleri Nevruz kutlamaları sırasında yaşanabilecek olası her türlü provakatif girişim için kentte kırmızı alarma geçmiş durumda.

97 ÜCRETSİZ OTOBÜS

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı'nca, nevruz etkinliğinin yapılacağı alana ulaşımın rahat sağlanması amacıyla 25 yerden 97 otobüsle vatandaşlar ücretsiz taşınıyor.

OTELLER DOLDU, EVLER AÇILDI

Nevruz kutlamaları için yurt içi ve dışından çok sayıda kişinin geldiği Diyarbakır'da otellerde de yer kalmadı. Nevruz Komitesi yer kalmaması nedeniyle gelenlerin konaklaması için bin 500 ev hazırladı.

700 AŞKIN BASIN MENSUBU

Diyarbakır'a gelen yerli ve yabancı basın mensupları, nevruz kutlamalarına ilişkin yayın yapmaya başlarken, alana canlı yayın araçları yerleştirildi. Etkinliği izlemek için 700'ü aşkın basın mensubu akreditasyon yaptı.

NEVRUZ ATEŞİNE 15 TON ODUN

Seyyar baz istasyonları ile tuvaletlerin yerleştirildiği Nevruz alanına kalabalık nedeniyle 2 dev ekran kuruldu. 500 litre mazotun kullanılacağı nevruz ateşi için alana 15 ton odun getirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye tarihi güne şahitlik ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN