Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uluslararası sularda 'Türk toprağı' olacak

Giriş Tarihi: 23.3.2015
Uluslararası sularda 'Türk toprağı' olacak
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç'i kabul ederek yemek verdiği Savarona yatı, yurt dışına açılıyor.

1938'de satın alınan ve Atatürk'ün hayatının son günlerinde kabine toplantılarını gerçekleştirdiği, önemli devlet başkanlarını ağırladığı Savarona, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın belli ülkelere yapacağı yurtdışı seyahatlerine eşlik edecek ve uluslararası sularda "Türk toprağı" sıfatıyla Cumhurbaşkanı'nın vereceği yemeklere ev sahipliği yapacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Savarona'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yurtdışı seyahatlerine de eşlik etmesinin planladığını belirtirken şöyle konuştu:

"Sayın Cumhurbaşkanımız arzu ederlerse Türkiye'ye gelen devlet başkanlarını Savarona'da ağırlayabilecek. İkincisi Cumhurbaşkanımızın yurtdışı seyahatlerinde bu gemi oraya eşlik edebilir. Mesela sayın Cumhurbaşkanımız bir ülkeyi ziyaret ettiler ve o ülkede yabancı devlet başkanı kendisine yemek verdiğinde, kendisi de 'Türk toprağında yemek vermiş olacak. Bu, Türkiye'nin uygunluğuna, gezinin uygunluğuna bağlı olarak gerçekleşebilecek" diye konuştu. Okullardan da Savarona'yı gezme taleplerinin geldiğini bu projenin de yaşama geçirilebileceğini kaydeden Çelik, "Bir anlamda yüzen gemi gibi sergileyebiliriz. Şimdi restorasyon çalışmaları sürüyor. Atatürk'ün bir hatırasıdır. Bu şekilde kullanılması da sağlanmış olacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uluslararası sularda 'Türk toprağı' olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN