Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akdoğan'dan çözüm süreci mesajı

Giriş Tarihi: 25.3.2015 14:46 Güncelleme Tarihi: 25.3.2015 15:05
Akdoğan'dan çözüm süreci mesajı

"SÜRECİN RUHUNA UYMAYAN AÇIKLAMALAR"

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, "Sayın Demirtaş'ın ve Kandil'in geçen hafta yapmış olduğu açıklamalar sürecin ruhuna uymuyor. Gelinen aşamanın hassasiyetlerine uygun düşmemiştir, adeta süreci zehirlemiştir, iklimi bozmuştur. Cumhurbaşkanımız bu sürecin mimarıdır ve ona savaş açan bir yaklaşım kabul edilemez. Bu sürece de bir fayda sağlamaz, öncelikle bunun bilinmesi gerekir. Sayın Erdoğan'ı kimse Çözüm Süreci'ne karşı gibi bir konuma da indirgeyemez" dedi.

"EKSİK BİLGİLENDİRME VARSA BİZE AİTTİR"

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, "Süreçte bir bilgilendirme eksikliği varsa bu bize aittir ve bunu telafi ederiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda sözleri bizim için talimattır. Sayın Erdoğan herhangi biri değildir. Sayın Cumhurbaşkanımız hem Ak Parti'nin Kurucu Genel Başkanıdır hem de bu siyasi hareketin lideridir. Onun pozisyonu, süreç açısından hayati önemdedir" diye konuştu.

Akdoğan şöyle devam etti:

"Ben daha önce yaptığım açıklamalarda halkın cumhurbaşkanını seçmesiyle birlikte yeni bir parametrenin sisteme girdiğini, zaten sürdürülemez hale gelen sistemin, bu yeni parametreyle daha da süreci zorlaştıracağını vurgulamıştım. Bu yüzden bu, kişilerden bağımsız bir sistem sorunudur. Sayın Başbakanımız da defaatle bunu vurgulamıştır, yeni anayasa bağlamında başkanlık sistemine vurgu yapmıştır. Seçim beyannamesi çalışmalarında da bu değerlendirilen önemli bir konudur."

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da Çözüm Süreci'yle ilgili konuştu. Demirtaş; "İzleme heyeti HDP'nin kırmızı çizgisi değildir, yeter ki süreç işlesin. Hükümet'in izleme heyeti olacak demesi önemlidir" açıklamasında bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdoğan'dan çözüm süreci mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN