Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nin amacı ortak aidiyet

Davutoğlu 'yle amaçlananın, Türkiye'nin başka ülkelerdeki gibi etnik ve mezhebi ayrımlara yönelecek bir tehlikenin içine çekilmesini önlemek olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 25.3.2015
Çözüm Süreci'nin amacı ortak aidiyet
Başbakan , ''nin aidiyet bilinci ve stratejik vizyonunun eseri olduğunu ifade ederek, "Yapmak istediğimiz şey, Türkiye'yi etnik ve mezhebi ayrımlara yönelecek tarzda bir tehlikenin içine çekilmesinin önüne geçmektir. Yürütülen çabalar, sadece ülke bütünlüğünü milli birlik ve kardeşliği tahkim etme çabalarıdır" dedi. Milli Savunma Bakanlığı Atış Test ve Değerlendirme Merkezi, Konya'nın Karapınar ilçesinde açıldı. Merkezin açılışını yapan Davutoğlu, konuşmasında şunları söyledi:

YÜZDE 80'İ İTHALDİ: 2002'de hükümetlerimiz kurulana kadar savunma ihtiyacımızın yüzde 80'i ithalatla karşılıyorduk. Son 12 yılda Türkiye artık önemli bir savunma sanayi ülkesi haline geldi. 5 milyar dolarlık üretim, 1.6 milyar dolarlık ihracat, 1 milyar dolarlık AR-GE ile savunma sanayimiz istikbalimizin teminatı mahiyetindedir.FÜZE VE UZAY TEKNOLOJİSİ ŞART: Konvansiyonel harp teknolojisi bağlamında Türkiye, dünyanın önemli güçlerinden biridir. Ancak füze ve roket alanında bütün bu konvansiyonel tabloyu tamamlayacak yeni bir teknolojik altyapıya ihtiyaç var. Çevremizdeki istikrarsızlıklar bize gösterdi ki Türkiye füze ve uzay teknolojisini geliştirmek zorundadır.

ORTAK AİDİYET BİLİNCİ: Etrafımızda bir ateş çemberi var. Türkiye bir taraftan kudretini yansıtırken, diğer taraftan da sivil demokratik altyapısıyla ülke vatandaşlarının aidiyet bilincini güçlendirmek durumundadır. Bu aidiyet bilinci sarsıldığında etnik mezhepsel çatışmalar körüklendiğinde ne ülkelerin duruma düşecekleri Irak ve Suriye örneğinde gözlerimizin önündedir. Yoğun bir şekilde çalıştığımız Çözüm Süreci ortak vatandaşlık bilinci stratejik vizyonunun eseridir. Çözüm Süreci ile yapmak istediğimiz şey, bir daha Türkiye'yi herhangi bir başka ülkede görülecek şekilde etnik ve mezhebi ayrımlara yönelecek tarzda bir tehlikenin içine çekilmesinin önüne geçmektir.OMUZ OMUZAYIZ: Başbakan Davutoğlu, 13. Uluslararası Tarım Teknolojileri Fuarı'nın açılışına da katıldı. Davutoğlu burada yaptığı konuşmada, "Birileri siyasi istikrarı bozacak çalışmalar içinde olabilir. Ancak biliniz ki AK Parti kadroları ve hükümetimiz omuz omuza çok güçlü geleceğe yürümeye kararlıdır" dedi. Bu arada Mevlana Türbesi'ni ziyaret eden Davutoğlu, çıkışta karşılaştığı Güler Kaymak ve torunu Nedim Kaymak ile sohbet etti. "Benim babaannem sağ olsa da şimdi ayaklarını yıkasam" diyen Davutoğlu, saygıda kusur etmemesini söyleyerek torun Nedim Kaymak'a tavsiyede bulundu.
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözüm Süreci'nin amacı ortak aidiyet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN