Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan çözümün yol haritasını 1991'de çizdi

Erdoğan’ın ‘ölümü göze aldım’ dediği çözüm sürecinin şifreleri 1991’de RP İstanbul İl Başkanı iken hazırladığı raporda gizli.

Giriş Tarihi: 25.3.2015 08:24
Erdoğan çözümün yol haritasını 1991'de çizdi
çözüm sürecinin temelini 1991 yılında atmış. O dönem İstanbul İl Başkanı olan Erdoğan, " Sorunu ve Çözüm Önerileri" adlı raporda devletin etnik ayrımcılığı nedeniyle Kürt vatandaşların yaşadığı kültürel, sosyal ve ekonomik sorunları sıralamış; Kürtlerin Türkiye'den kopmak istemediği tespitinde bulunarak çözümün de demokratikleşmeyle geleceğini ilan etmişti.

SORUN STATÜKOCU YÖNETİM

Erdoğan'ın danışmanı olarak o dönem raporu ana hatlarıyla oluşturan AK Parti Milletvekili Mehmet Metiner, Erdoğan'ın Eski Türkiye'nin statükoculuğundan kaynaklı Kürt Sorununu en cesur şekilde tespit eden kişi olduğunu söyledi. O dönem Kürt ifadesinin de cezayla sonuçlandığını hatırlatan Metiner, "şöyle konuştu:

CESUR İFADELER VE ÇÖZÜM YOLLARI

"Cumhurbaşkanımız Erdoğan, 1991'de hazırlamış olduğu ve o tarihteki Genel Başkanı Erbakan'a sunduğu rapor, o güne kadar kimsenin cesaret edemeyeceği, telaffuz ederken bile bin defa etrafına baktığı ifadelerle doludur. Sorunun tarihsel boyutunu neden ve sonuçlarını ortaya koymuş; neden ve sonuçlarını ortaya koymuştur. 1991'de bu raporu hazırlayan kişinin iktidara gelince nasıl hayata geçirdiğini görmek lazım. O konuyu kararlılıkla çözen bir lider var. O tarihte raporda Kürt Sorunu denildi."

PARADİGMAYI DEĞİŞTİRDİ

"Etnik kimliğin inkarıyla Eski Türkiye'nin yarattığı bir sorun var" diyen Metiner şöyle devam etti: "İktidara geldiği tarihe kadar da Kürt Sorunu diyor, 2005'te de Diyarbakır'da da diyor. Çünkü Eski Türkiye'nin inkardan kaynaklı sorunudur. Etnik kimliğin inkarına dayalı devlet paradigmasına değiştiren bir lider var. AK Parti ile Türkiye'nin önündeki engeller kaldırılıp, Kürtler bu ülkenin demokratik eşit vatandaşı sayılmıştır. Bugün Erdoğan 'Kürt sorunu yoktur' derken Eski Türkiye'ye ait sorunun çözüldüğünü ama buna rağmen Kürt vatandaşların sorununun tıpkı Türk vatandaşların sorunu gibi devam ettiğini dile getiriyor."

Star - Erdinç Akkoyunlu

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan çözümün yol haritasını 1991'de çizdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN