Hırsızlığın savunulacak yanı olmayınca eylem yapmadılar

2010 KPSS’de soruların çalınması ile ilgili operasyon çerçevesinde paralel yapının geleneksel hale getirdiği emniyet önü eylemleri eylemler ve seri canlı yayınların bıçak gibi kesilmesi dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 25.3.2015 11:46 Güncelleme Tarihi: 25.3.2015 22:19
Hırsızlığın savunulacak yanı olmayınca eylem yapmadılar
Paralel yapıya yönelik ilk operasyon İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılmıştı. 22 Temmuz 2014 günü yapılan Selam'da kumpas ve yasadışı dinleme dosyalarından yürütülen operasyonlarında 96 kişi gözaltına alınınca önce İstanbul emniyet Müdürlüğü sonra da İstanbul Adliyesi önü şüphelilere destek olmak için gelen paralel yapı yandaşları ile doldu. Hatta emniyet ve adliye önlerinde olaylar çıktı.
25 Aralık darbe soruşturması ile ilgili 1 Eylül 2014'te başlatılan operasyonda da İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Çağlayan Adliyesi cemaat yandaşları ile dolup taştı.
14 Aralık'ta başlatılan ve Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Yayın Gurubu Başkanı Hidayet Karaca'nın da gözaltına alındığı Tahşiyecilere Kumpas soruşturması da cemaat yandaşlarının yoğun protestolarına sahne oldu. Zaman Gazetesi ve Samanyolu TV önünde çok katılımlı eylemler yapıldı. Adliye önünde günlerce nöbet tutulup seri eylemler gerçekleştirildi.


AYNI REFLEKSİ GÖSTERMEDİLER
Paralel yapıya yönelik Edirne, Tekirdağ, Ankara ve Şanlıurfa'da yapılan operasyonlarda da çok sayıda eylemci günlerce emniyet ve adliye önünde eylemler yaptı. Bu eylemlerde gözaltına alınanların masum olduğu iddia edildi.

Bu operasyonların tümünde yapıya yakın televizyonlar saatlerce canlı yayınlar yaptı, gazeteler ise manşetlerden gözaltına alınanları savundu.
Fakat 2010 KPSS'de sınav sorularının cemaate yakın kişilerce çalınıp yandaşlarına dağıtıldığı iddiasıyla başlatılan operasyonda cemaat mensupları diğer operasyonlar gösterdikleri refleksi göstermedi. Pazartesi sabah saatlerinde başlayan operasyon ile ilgili ne kimse Ankara emniyeti önünde destek nöbeti tuttu ne de Ankara Adliyesi'nde eylem yapan oldu. Şaşırtıcı şekilde paralel yapıya yakın gazete ve televizyonlar da gözaltına alınanlara sahip çıkmaz oldu. Samanyolu Haber, Samanyolu TV ve Bugün Televizyonu diğer operasyonlarda olduğu gibi seri canlı yayınlar yapmazken Zaman, Bugün ve Millet Gazeteleri de şüphelileri savunan haberleri manşetlerine çıkarmaz oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hırsızlığın savunulacak yanı olmayınca eylem yapmadılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN