Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O soruları çalanlar GDO'lu ürün gibi

KPSS sorularının çalınmasını değerlendiren Davutoğlu: Böyle elde edilen makamlar GDO'lu ürün gibi. Devleti ele geçirmeye çalıştılar. 'Paralel Çete' dediğimiz husus bu

Giriş Tarihi: 26.3.2015
O soruları çalanlar GDO'lu ürün gibi
Paralel Yapı'nın 2010'da yapılan KPSS sınav sonuçlarını çalmasını değerlendiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Çalınan sorularla elde edilen makamlar aynen GDO'lu ürünler gibidir. Bir sürü insanın hakkına, hukukuna tecavüz edeceksiniz; kendi yakınınızı, tanıdığınızı bu sorularla bir yere getireceksiniz ve bu yolla devleti denetim altına almaya çalışacaksınız. İşte bizim tam da 'Paralel Çete' dediğimiz husus bu" dedi. Biyoteknoloji Araştırma Merkezi'nin açılışında ve Türkİş Konfederasyonunu ziyaretinde konuşan Davutoğlu şunları söyledi:PARALEL ÇETE İŞTE BU:
Çalınan sorularla elde edilen makamlar aynen GDO'lu ürünler gibidir. Bir sürü insanın hakkına, hukukuna tecavüz edeceksiniz; Kendi yakınınızı, tanıdığınızı bu sorularla bir yere getireceksiniz ve bu yolla devleti denetim altına almaya çalışacaksınız. İşte bizim tam da 'Paralel Çete' dediğimiz husus bu. Bilginin paralelini kuracaksınız. Sorunun paralelini oluşturacaksınız. Ve kendine has bir dünya kuracaksınız. Biz buna izin vermedik, vermeyeceğiz. Bilginin de gerçeğine saygı duyarız, sınavın da gerçeğinin sonuçlarına hepimiz saygı duyarız.NASIL BÖYLE BİR ŞEYE TENEZZÜL EDER?:
Ama bir öğretim üyesi olarak da ilk bilgiler bana geldiğinde ÖSYM KPSS ile ilgili emin olun büyük hicap duydum, ıstırap duydum. Değil hoca, ya da bir öğrenci en ufak ahlaki eğitimi almış birisi nasıl böyle bir şeye tenezzül eder? Nasıl böyle bir şeyi örgütler, nasıl böyle bir şey üzerinden mevki ve makama gelir ve bunu da içine sindirir? Eğitim hayatının da devlet hayatının da en önemli ilkesi adalettir. Adalet söz konusu olduğunda kendi oğlunuz, kızınız, kardeşiniz de hiç tanımadığınız vatandaşınız arasında eğer bir an ayırımcılık yaparsanız işte o anda gayreti de yok edersiniz, devleti de yok edersiniz bütün bir ilkesel çerçeveyi de ayaklar altına alırsınız. Bunu bilgi temelli bir teknoloji, teknoloji temelli bir ekonomi, verimlilik üzerine oturmuş bir sosyal hayat için... Yine etik boyutu öne çıkartarak söylüyorum; Etik boyuttan arındırılmış bilgi, ahlaktan soyutlanmış bilgi, ahlaktan soyutlanmış teknoloji, ahlaktan soyutlanmış bir teknolojinin yaşama şansı yoktur.

ARKADAŞINA GÖNDER
O soruları çalanlar GDO'lu ürün gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN