Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyük Sinagog'da 46 yıl sonra ilk dua

Edirne'deki Büyük Sinagog restorasyonun ardından dün ibadete açıldı. İlk dua ise, 46 yıl önce son ibadeti yöneten David Azuz tarafından yaptırıldı

Giriş Tarihi: 27.3.2015
Büyük Sinagog'da 46 yıl sonra ilk dua
Vakıflar Genel Müdürlüğünün restore ettirdiği Edirne Büyük Sinagog'da 46 yıl sonra ilk ibadet yapıldı. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen Avrupa'nın 3'üncü Türkiye'nin ise en büyük sinagogu olan Büyük Edirne Sinagogu, 46 yıl sonra yeniden açıldı. Açılışa katılmak üzere Türkiye'nin yanı sıra Balkanlar, İsrail ve tüm dünya ülkelerinden binden fazla Musevi kente geldi. Erken gelip geceyi Edirne'de geçirenler dün sabah 46 yıl sonra yapılan ilk ibadette katıldı. Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh'in de katıldığı ibadetteki dua, sinagogda 46 yıl önce son ibadeti yöneten David Azuz tarafından yaptırıldı. Büyük Sinagog'da 46 yıl sonra yeniden ibadete katılmanın heyecan verici olduğunu söyleyen Azuz, başta Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç olmak üzere restorasyonda emeği geçenlere teşekkür etti. Açılış için gelen Museviler ilk ibadetin ardından önce Selimiye Camisini, daha sonra da Ayşekadın Yahudi Mezarlığını ziyaret etti. Ziyarette hep birlikte dua edip ilahiler söyleyen Yahudiler duygulu anlar yaşadı. Kente gelen Museviler için mezarlığın yakınındaki üç okul tatil edilerek bahçeleri otopark haline getirildi.

ARINÇ DA KATILDI
Öğleden sonra yapılan sinagogun açılışına ise Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Fener Rum Patriği Bartolomeos'ta katıldı. Törende Musevilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Arınç, cemaat önderleriyle sohbet etti. Törene katılanlar arasında, Edirne'de doğup büyüdükten sonra 1968'te ailesiyle birlikte İsrail'e göç eden Niso Kanetti de vardı. Liseden sınıf arkadaşı Edirneli Sinan Alışkan ve aile komşuları olan Edirne Eski Belediye Başkanı İbrahim Ay'la buluşarak hasret gideren Kanetti "Edirne beni çekiyor. Her yıl olmasa bile her fırsatta Edirne'ye gelip doğduğum evi ve çocukluk arkadaşlarımı ziyaret ediyor, hasret gideriyorum" dedi.

2. ABDÜLHAMİD'İN FERMANIYLA YAPTIRILDI
Maftirimin (Yahudi dini müziği) doğduğu yer olarak da bilinen Büyük Sinagog, 1905'te yaşanan büyük yangında yok olan 13 sinagogun yerine 2. Abdülhamid'in fermanıyla yaptırıldı ve 1907'de ibadete açıldı. Fransız mimar France Depre'nin Viyana Sinagog'u örnek alarak projesini hazırladığı sinagog, 4 yıl yürütülen çalışmalar sonunda 5 milyon 750 bin lira harcanarak restore edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük Sinagog'da 46 yıl sonra ilk dua
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN