Türkiye, 'ne Karşı Avrupa Sözleşmesi'ne imza attı

Türkiye, yle mücadeleye katılan 14'üncü ülke oldu. Sözleşme kendi rızası olsa bile para karşılığı hertürlü organ ticaretine yasak getiriyor

Giriş Tarihi: 27.3.2015
Türkiye, 'Organ Ticaretine Karşı Avrupa Sözleşmesi'ne imza attı
Türkiye, Avrupa'da yaygınlaşan organ kaçakçılığı ile mücadelede öncü rol üstlenecek. Sağlık Bakanlığı, Avrupa Konseyi'nin "ne Karşı Avrupa Konseyi Sözleşmesi"ne imza atarak mücadeleye katılan 14 öncü ülke arasında yer aldı. Sözleşme ile üye ülkelerde ölü veya yaşayan kişilerin organlarının yasa dışı alınması suç sayılacak. Ayrıca mağdurların haklarının da daha etkili korunması sağlanacak.

ORGAN KARABORSASINDA OLAN BİTENLERİN İÇYÜZÜ - TIKLAYIN

PARAYLA SATILAMAYACAK

Sözleşme, önceki gün İspanya'nın Santiago de Compostela kentinde düzenlenen törenle üye ülkelerin imzasına açıldı. "Organ Ticaretine Karşı Avrupa Konseyi Sözleşmesi", Avrupa Konseyi üyesi 47 ülkeden sadece 14'ü tarafından imzalandı. Bu ülkeler Türkiye, Yunanistan, Lüksemburg, İspanya, Polonya, Portekiz, İtalya, Norveç, Moldova, Arnavutluk, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Belçika ve İngiltere olarak sıralandı. Sözleşme ile Avrupa Konseyi üye devletleri ve üye olmayan devletler arasında yakın işbirliğinin yapılması hedefleniyor. Kendi rızasıyla organ bağışı yapanların veya buna aracı olanların mali yardım ve farklı avantajlar elde etmesine yasak getiren sözleşme, mağdur kişilerin haklarının da etkili bir şekilde korunması konusunda önlemler içeriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye, 'Organ Ticaretine Karşı Avrupa Sözleşmesi'ne imza attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN