Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dolmabahçe saldırganına ağırlaştırılmış müebbet

Dolmabahçe Sarayı'ndaki nöbet kulübesine el bombası atan DHKP-C üyesi olan saldırgan Fırat Özçelik hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı

Giriş Tarihi: 29.3.2015
Dolmabahçe saldırganına ağırlaştırılmış müebbet
İstanbul Beşiktaş'taki Dolmabahçe Sarayı girişinde bulunan polis noktasına el bombası atıp kaçan ve yakalandığında da üzerinde başka bir el bombası ile iki silah ele geçirilen saldırgan Fırat Özçelik hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nun hazırladığı iddianamede, şüphelinin 1 Ocak günü saat 15.02'de Beşiktaş yönünden gelerek telaşlı şekilde yaklaşıp içinde bir polisin bulunduğu kulübeye el bombası attığı kaydedildi. Kabataş yönüne kaçan Özçelik'i kulübeden çıkan polisin üzerine atlayarak yakaladığı kaydedilen iddianamede, üst aramasında başka bir el bombasının yanı sıra biri Parabellum marka 9mm'lik diğeri ise Sterling marka otomatik olmak üzere iki silah bulunduğu kaydedildi. İddianamede "Şüphelinin DHKP-C terör örgütü adına anayasal düzeni cebir ve şiddet yolu ile değiştirmeye teşebbüs, tasarlayarak kamu görevlisine yönelik kasten öldürmeye teşebbüs, tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurmak, ruhsatsız vahim nitelikte ateşli silahları taşımak suçlarını işlediği anlaşılmaktadır" denildi.

14. AĞIR CEZA BAKACAK
Şüpheli hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yanı sıra diğer suçlardan da ayrı ayrı hapis cezası talep eden savcılık iddianameyi Terör ve Örgütlü Suçlar dosyalarına bakmak üzere HSYK tarafından yetkilendirilen İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Fırat Özçelik, savcılıktaki sorgusunun ardından "örgüt üyesi olmak ve kasten adam öldürmeye teşebbüs"' suçlarından İstanbul Nöbetçi 4. Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklanarak Kocaeli 2 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne gönderilmişti. Özçelik 2003- 2006 arasında da örgüt suçundan hapis yatmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dolmabahçe saldırganına ağırlaştırılmış müebbet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN