Yunan Bakan sınırı aştı

Giriş Tarihi: 30.3.2015 13:56
Yunan Bakan sınırı aştı

Savunma Bakanı , "Ege Yunan denizidir" dedi.

Milliyetçi görüşleriyle tanınan Kammenos, 'ın 25 Mart Bağımsızlık Günü kutlamaları için gittiği New York'ta gazetecilerin sorularını yanıtladı. TBMM'de geçen hafta Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve bazı MHP milletvekilleri arasında yaşanan "16 ada" tartışmasını değerlendiren Kammenos, "Ege Yunan denizidir. Denizlerin sınırı, karasuları, sahası, yeraltı uzantıları ile bunları müteakip kara sınırları mevcuttur ve ihtilaflı değildir" diye konuştu.

Kammenos ayrıca "Gri bölgeler yoktur. Haritalar üzerinde çizilmek istenen gri bölgeler, kurşun kalemlerle değil; ancak halkların kanı ve tarihle boyanır" ifadesini kullandı. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Konstantinos Kutras ise konuya ilişkin "Ege ve Doğu Akdeniz bölgesindeki adaların ve adacıkların statüsü ile ilgili herhangi bir kuşku yoktur, ne de ihtilaf arz etmektedir. Uluslararası hukuk ve Avrupa kültür kuralları, tek taraflı eylem ve söylemlerle değiştirilemez" dedi. Öte yandan New York'ta ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland'la da görüşen Yunan Savunma Bakanı Kammenos, Doğu Akdeniz'deki petrol ve doğalgaz sondaj çalışmaları için ABD ile işbirliği yapılmasını önerdi. Kammenos "Sondaj işlemleri için Yunanistan, Kıbrıs ve İsrail'in de yer alacağı hükümetlerarası işbirliği anlaşmaları imzalanmasını önerdim" dedi. Nuland, Yunan bakanın bu önerisine sıcak bakmadığı izlenimini bırakan yanıtında, ABD'nin bu öneriyi inceleyeceğini ancak, bu tür anlaşmaların şirketler arasında yapılmasının daha uygun olacağını söyledi.


Uçağını düşüren pilota benzetildi

Yunan Savunma Bakanı Kammenos, Kathimerini gazetesinde yayımlanan İlias Makris imzalı karikatürde, Germanwings yolcu uçağını Fransa'da düşüren Alman yardımcı pilot Andreas Lubitz'e benzetildi. Karikatürde, yardımcı pilot koltuğunda oturan Kammenos, "İkinci kaptan pilotunuz konuşuyor" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunan Bakan sınırı aştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN