'tan kanalında Netanyahu'ya flaş çağrı

Giriş Tarihi: 2.4.2015 14:27 Güncelleme Tarihi: 2.4.2015 14:49
Bülent Arınç'tan İsrail kanalında Netanyahu'ya flaş çağrı

'deki genel seçimleri kazanan Netanyahu'ya çağrıda bulunan Başbakan Yardımcısı 'ın bu ülkeyle ilişkilerin düzelmesi için şartlarını sıraladı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü , televizyonu Kanal 2'ye röportaj verdi.

İşte Arınç'ın Kanal 2'ye yaptığı açıklamalar:

- Hiçbirimiz antisemitik düşüncelere sahip değiliz. Antisemitizm Türkiye'de hiçbir zaman zemin bulmamıştır. Bununla da iftihar ediyoruz. Doğrudan doğruya bir Yahudi karşıtlığının ya da bir inanç olarak Musevi karşıtlığının Türkiye'de hiç kimsede bulamazsınız.
- Türk halkının genelde, şüphesiz Yahudiler ya da Museviler olarak değil ama İsrail devletinin uygulamalarına karşı çok aşırı tepki verebiliriz. Bu tepkilerde de kendimizi her zaman haklı buluyoruz.

NETANYAHU'NUN SEÇİMLERİ KAZANMASINA YAPTIĞI YORUM

- Şüphesiz seçimleri Likud lideri Netanyahu'nun kazandığını biliyorum. Yine bir koalisyon hükümeti olacak. Diğer ittifaklar biraz geride kaldılar. Bu bir başarıdır İsrail halkının tercihidir. Türkiye'nin olumlu olumsuz beyanda bulunması da doğru değildir. Biz iç politikadaki gelişmeleri o ülkenin halkına bırakıyoruz. Bu bir tercihtir. Ama ümitli olmak istiyoruz.

ARINÇ'IN NETANYAHU'DAN BEKLENTİSİ

- Sürdürülebilir bir barışın veya barış görüşmelerinin ciddi bir siyasi iradeyle başlayacak olmasından, ikincisi de meselesinde, Gazze meselesinde Ortadoğu'da kapsamlı bir çözüme doğru gidişte Netanyahu'dan daha olumlu beyanlar, daha olumlu düşünceler çıkacağını ümit ediyoruz.

"NETANYAHU'DAN BEKLENTİNİZ" NEDİR SORUSUNA VERDİĞİ YANIT

Filistin İsrail itilafının kesin bir şekilde sona erdirilebilmesi konusunda hükümetin siyasi iradesini güçlü bir şekilde beyan etmesi, bunu bekliyor ve ümit ediyoruz.

Bu yüzden Netanyahu eğer yeni bir başlangıç yapacaksa; güven artırıcı, Türkiye ile ilişkileri düzeltmek noktasında da bize gerçekten bir jest yapacaksa; şüphesiz bir barışa olan iradesinin güçlü olduğunu deklare etmesi, ikincisi Filistin'e Gazze'ye konulmuş olan ablukaların bir şekilde kaldırılması, Ortadoğu'ya barışın gelebilmesi ve şüphesiz İsrail güvenliğinin de netice itibariyle güçlü bir şekilde sağlanacak olması, bu noktada Türkiye'nin iyi bir partner olarak seçilmesi, bizce çok doğru olacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bülent Arınç'tan İsrail kanalında Netanyahu'ya flaş çağrı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN