Barıştırdığı kan davalıları onun için gözyaşı döküyor

Siirt'in Kayaboğaz köyünü kan davası nedeniyle 40 yıl önce terk eden Kiraz, savcı olduktan sonra barış sofrası kurarak tarafları barıştırmış. Şimdi eski kan davalıları hain saldırıya ağlıyor

Giriş Tarihi: 3.4.2015
Barıştırdığı kan davalıları onun için gözyaşı döküyor
Ölümüyle tüm Türkiye'yi yasa boğan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Kayaboğaz köyünde doğdu. Kiraz henüz 5 yaşında iken ailesi kan davasına karışınca tüm hayatı değişti. Köyde akraba olan Kiraz ve Yıldız aileleri arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle başlayan husumet daha sonra işlenen cinayetle kan davasına dönüştü. Dede Hacı Cemal Kiraz köy meydanındaki caminin önünde silahla ateş ederek Yıldız ailesinden bir kişiyi öldürdü. Dede cezaevine girerken, Muhammet Hakkı Kiraz ve kardeşleri çocuklarını da alarak Mersin'e göç etti. Zamanla Yıldız Ailesi fertleri de köyü terk edince, 85 haneli köyde sadece 8 ev kaldı. Yaşadığı zor şartlara rağmen okuyup cumhuriyet savcısı olan Mehmet Selim Kiraz hep köyünün özlemini çekti. Savcı kan davasının sonlandırılması için 15 yıl önce kolları sıvadı. Önce ailesiyle konuşup ikna etti. Ardından bölgenin ileri gelenlerini araya sokarak, kan davalı oldukları Yıldız Ailesi'nin fertleriyle görüştü. Karşı taraf da ikna olunca köyde barış sofrası kuruldu, ailelerin savcının da katıldığı törenle barıştı.

"ONUN SAYESİNDE BARIŞ GELDİ"
Kiraz Ailesi'nin eski kan davalılarından olan ve hala köyde yaşayan Fahrettin Yıldız, "Ailesinin acısı bizim acımızdır. Aramızda kan davası vardı. Ancak onun sayesinde barış sağlandı. Barıştan sonra hem kendisi hem de ailesi köyümüze gelip gidiyordu. Köyde arazileri var. Köyde 8 ev kaldı. 7'si de cenazeye gitti. Ben de babasını aradım, başsağlığı diledim" dedi.

'ALLAH YAR VE YARDIMCI OLSUN'
Savcı Kiraz'ın ailesi, dün kabir ziyaretindeydi. Kiraz'ın eşi Yasemin, annesi Saadet ve kızı Pelin Kiraz ile yakınları, şehit savcının defnedildiği Eyüp Sultan Mezarlığı'na gitti. Aile, Kiraz'ın mezarı başında okunan Kuran-ı Kerim'i dinledi ve dua etti. Acılı eş Yasemin Kiraz, "Tüm milletimizin, hepimizin başı sağ olsun. Allah yardımcımız olsun. Allah, devletimizin, milletimizin, hepimizin yar ve yardımcısı olsun" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barıştırdığı kan davalıları onun için gözyaşı döküyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN