Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hafta sonu dahi çalışıyorum'

Savcı Mehmet Selim Kiraz, şehit edilmeden 2 gün önce Akşam Gazetesi yazarı Hilal Yıldırım'a içini döktü: Sol basındaki haberlerde ismimin yazılmasına çok canım sıkılıyor. Berkin Elvan dosyası için elimden geleni yapıyorum. Hafta sonları evde bile çalışıyorum.

Giriş Tarihi: 3.4.2015 02:17 Güncelleme Tarihi: 3.4.2015 03:51
'Hafta sonu dahi çalışıyorum'
Teröristlerce şehit edilen Savcı Mehmet Selim Kiraz hani saldırıdan birkaç gün önce kendisini ziyarete giden AKŞAM adliye muhabiri Hilal Yıldırım'a içini dökmüştü. 'Berkin Elvan'ın dosyası için evimde, hafta sonları dâhil çalışıyorum. Olayda suçu olanı ortaya çıkaracağız' diyen Kiraz, hakkında çıkan haberler için "İsmimin yazılmasına çok canım sıkılıyor" diye cevap verdi. İşte şehit Savcı Kiraz'ın, Hilal Yıldırım'a anlattıkları:

HABERLER CANIMI SIKIYOR


"Elimdeki dosyalara hakim olabilmek için gece gündüz, evimde, hafta sonları dahil çalışıyorum. Berkin Elvan'ın dosyasının kamuoyu için hassas olduğunun farkındaydım. Berkin'in dosyası için çok titiz hareket ediyorum. Berkin Elvan'ın dosyası kamuoyu içinde çok hassas farkındayım. Sol basında dosyada hiçbir ilerleme olmadığına ilişkin haberler yapılıyor. İsmim yazılıyor. Bu çok canımı sıkıyor. Ben bu dosya için elimden geleni yapıyorum üzülüyorum böyle şeylere. Beni siyasi boyutu ilgilendirmiyor. Olayda suçu olan varsa ortaya çıkaracağız."

BERKİN ELVAN DOSYASINDA SONA GELMİŞTİ

Savcı Kiraz, Berkin Elvan'ın dosyasında kendisinden önceki savcılara göre en hızlı ilerlemeyi kaydetti. Son olarak dosyada mart ayında önemli gelişme yaşandı. Kiraz, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne yazı yazarak daha önce eşkâlleri belirlenen üç polisin açık kimliklerinin belirlenmesi amacıyla 21 polisin kimlik bilgilerini ve farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını istedi. Emniyetin gönderdiği fotoğrafları Adli Tıp'a göndererek, isimleri tespit edilemeyen polislerin kimliklerinin belirlenmesini talep etti.

TÜM GAYRETİM İNCİTMEMEYE

Kiraz'ın elindeki önemli dosyalardan biri de Gezi olayları sırasında polisin orantısız güç kullandığı iddialarına ilişkindi. Kiraz bu dosya için "O kadar kapsamlı ki. İğne arar gibi şüpheli arayacağız. Önce mağdurların fotoğraflarını istemeyi düşündüm ama yaşananları hatırlatıp onları incitmemek için dikkat ediyorum" demişti.

BİTİŞİK ATIŞLA ŞEHİT OLDU

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Kiraz'ın şehit edilmesiyle ilgili basın açıklaması yaptı: Kiraz teröristler tarafından başına bitişik ateş edilerek şehit edildi. Sezgin Tanrıkulu, Adliye'ye geleceğini belirtmesine rağmen gelmemiştir. Teröristlerden biri adliyeye avukat cübbesi ve sahte avukat kimliğiyle girmiştir.

SAVCI: KAPIYI KIRIP GİRİN

Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın, odasına giren teröristleri görünce dışarıdaki görevlilere seslendiği ortaya çıktı. İki teröristin içeri girip kilitlediği kapıyı çağrılan görevli polislerin açamadığı, bu sırada Kiraz'ın "Ne duruyorsunuz, kapıyı kırsanıza" diyerek yardım istediği, o anda içeriden polislere ateş açıldığı öğrenildi.

Kaynak: Akşam / Hilal Yıldırım
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hafta sonu dahi çalışıyorum'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN