'Bu aşağılık bir şiddet dalkavukluğudur'

Cine5'te yayınlanan Sözümü Kesebilirsin programına katılan Ünlü Tarihçi Halil Berktay Çağlayan Adliyesi'ndeki saldırıya ve o saldırıyı meşrulaştıran, öven medyaya sert sözlerle yüklendi.

Giriş Tarihi: 4.4.2015 20:06 Güncelleme Tarihi: 4.4.2015 22:13
'Bu aşağılık bir şiddet dalkavukluğudur'
Hilal Kaplan ve Yıldıray Oğur'un moderatörlüğünde ekrana gelen Sözümü Kesebilirsin'de bu hafta Prof. Dr. Halil Berktay önemli açıklamalarda bulundu. Berktay,ın Çağlayan Adliyesi'nde meydana gelen terör saldırısına destek veren bazı medya kuruluşları ve kişiler için tanımı"düpedüz aşağılık bir dalkavukluk yapıyorlar" oldu.

Gazeteci Yazar Yıldıray Oğur'un saldırı sonrası ortaya çıkan tepkiler ve DHKP-C'li teröristlerin son sözüne istinaden 'Biz de sizi seviyoruz' sözünün sosyal paylaşım sitelerinde TT olduğunu ve merkez medyadan, sanatçılardan saldırıya övgüler yağdırdığını hatırlatması üzerine Berktay'dan sert sözler geldi.

Berktay yaptığı açıklamada 'Nerden seviyorlarmış yahu. Kim seviyormuş? Merak ediyorum kim seviyormuş. Bunlar sonuç olarak hukuksuz kanun dışı masum insanları rehin alan alnına tabanca dayıyan ağzına tıkaç takıyan katiller bunlar. Kim seviyormuş hangi namussuz seviyormuş merak ediyorum? Bana bir isim söyleyebilir misiniz? Kim seviyormuş?'diye sordu ve sözlerini şöyle sürdürdü;

Mesela Hitlerin SS'lerine sizi seviyoruz diye mesaj atılabilir mi? Gestapo'ya tarihte Stalin'in kanlı NKVD'cilerine sizi seviyoruz diye mesaj atılabilir mi? IŞİD'çilere sizi seviyoruz diye mesaj atılabilir mi? Bu nasıl bir çılgınlıktır ya. Mesele devrimci şiddet meselesi falan değil. Ben bir sapıtma olayı görüyorum. Büyük bir ahlaki çöküntü olayı, bir vicdansızlık, kalpsizlik olayıyla karşı karşıyayız kanısındayım. Yani siz sizi seviyoruz dediğinizde akan sular durur bir yerde. Ne demek sizi seviyoruz ya. Katilleri sevmek, katilliği sevmek, masum insanları rehin almak istemeyi ve sonunda bitişik atış yapılmış sonunda alnına dayayıp tetiği çekmişler. Ne demek sizi seviyoruz. Her şey politika oyunundan ibaret. Yani böyle işte Cumhuriyet Gazetesi şu veya bu manşeti atıyor bu sanki satrançta bir piyonu bir kare veya iki kare ileri sürmekten ibaret. Ben bu insanları, bunları yazabilen, bu manşetleri atabilen şiddet dalkavukluğu yapabilen bu insanları. Düpedüz bir şiddet dalkavukluğu yapıyorlar, aşağılık bir şiddet dalkavukluğu yapıyorlar. Bunu yapabilen insanların ruhsuz ve kalpsiz oldukları kanısındayım.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bu aşağılık bir şiddet dalkavukluğudur'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN