"Gezi'nin ruhunda DHKP-C var"

Dur De ve DSİP kurucularından Cengiz Alğan, DHKP-C’nin Berkin Elvan bahanesiyle gerçekleştirdiği terör eylemleri üzerinden Gezi ruhunu yeniden Sabah.com.tr’ye değerlendirdi

Giriş Tarihi: 4.4.2015 17:09 Güncelleme Tarihi: 4.4.2015 17:19
Gezi'nin ruhunda DHKP-C var

Cengiz Alğan bir insan hakları aktivisti. Türkiye'deki özgürlükçü sol çevrelerin yakından tanıdığı bir isim. 2010 yılında yapılan Anayasa referandumuna "Yetmez ama evet" ile destek veren Devrimci Sosyalist İşçi Partisi'nin (DSİP) kurucularından. İslamofobi dahil Türkiye'deki tüm nefret suçlarına savaş açan Cengiz Alğan, "Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe" platformunun da kurucusu. 2013 yılı Haziran ayında Gezi eylemlerine katılan Cengiz Algan, 17 Aralık yargı ve polis darbesinin ardından "Türk solu ile birlikte yürümek istemiyorum" diyerek DSİP ve Dur De Platformu ile yollarını ayırdı.

Cengiz Alğan DHKP-C'nin kanlı eylemlerinin ardından Gezi ruhunu tekrar değerlendirmesini istedik.

İŞTE SABAH.COM.TR'YE YAPTIĞI ÇARPICI AÇIKLAMALAR:

DHKP-C GEZİ'NİN BİLEŞENLERİNDEN BİRİYDİ

DHKP-C Gezi'nin bileşenleriyden biriydi. Kurulan birçok barikatta bu örgütün bayrak ve pankartları vardı. Taksim dağıldıktan sonra Okmeydanı, Gazi gibi semtlerde de eylemlere devam ettiler. Ve pek kimse de orada bulunmalarından rahatsız gibi görünmüyordu doğrusu.

DHKP-C'NİN GEZİ RUHUNA AYKIRI OLDUĞUNU SÖYLEYEMEYİZ

Zaten DHKP-C'nin "Gezi ruhu" denilen ruha aykırı olduğunu da söyleyemeyiz. Çünkü o "ruh"ta şiddete övgü var. Ülke çapında yüzlerce barikat kuruldu. Herhalde bunların hepsini DHKP-C kurmadı. İrili ufaklı çok sayıda sol örgüt, hatta hiçbir örgüte üye olmayanlar aynı şeyi yaptı. Molotoflar, sapanlar, kaldırım taşları, yakılıp yıkılan araçlar, binalar vs solun "kahramanlık destanı"nın birer parçası olarak lanse edilmedi mi? Üstelik hala da kutsanmıyor mu bunlar?

BAŞINA "DEVRİMCİ" KOYARAK HER ŞİDDETİ MEŞRULAŞTIRIYORLAR

Türk solunda ezelden beri şiddete meyilli bir yaklaşım egemendir. Şiddet kelimesinin başına "devrimci" sıfatını getirip her türlü şiddeti meşrulaştırabiliyorlar.

Haziran ortasında üşümesin diye ağaçlara kazak ören hümanist bünyeler, Çağlayan'da adliye basılıp bir savcının kafasına silah dayandığında "Sık kafasına sık!" diye yırtınan Mr Hyde'lara dönüşüveriyor. Çünkü sol kendinden gelen şiddeti şiddetten saymıyor, meşru görüyor. Hatta kutsallık atfediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Gezi'nin ruhunda DHKP-C var"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN