Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zaman ve Taraf'a Başsavcılık'tan tokat gibi açıklama

Çağlayan Adliyesi'ndeki saldırı sonrası teröristleri meşrulaştırmaya, operasyonu yapan polislere çamur atmaya çalışan medya kuruluşlarının karalama kampanyaları devam ederken, Başsavcılık'tan bugün önemli bir açıklama daha geldi.

Giriş Tarihi: 4.4.2015 20:24 Güncelleme Tarihi: 5.4.2015 06:27
Zaman ve Taraf'a Başsavcılık'tan tokat gibi açıklama
Paralel Örgüt ve DHKP-C'nin diliyle yayınını sürdüren Zaman Gazetesi ve Taraf Gazetesi bugün ilk sayfadan büyük bir iftirayla okuyucularının karşısına çıktı. Çağlayan adliyesindeki saldırıya ilişkin sürekli DHKP-C'nin terör dilini kullanan gazeteler şehit edilen savcının vücudundan 10 kurşun çıktığını iddia ederek kamuoyunu yanıltmaya yönelik haberlerini sürdürdü. Basında yer alan haberler üzerine Başsavcılık'tan yeni bir açıklama daha geldi.

Başsavcılık'tan yapılan açıklamada Zaman ve Taraf Gazeteleri'nin iftiraları yalanlanırken şöyle denildi;

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, bugün bazı gazetelerde yer alan ''İstanbul Adliyesi'nde şehit edilen savcı Mehmet Selim Kiraz'ın 10 kurşun yarası olduğu'' yönündeki iddiaları yalanladı.

KAMUOYUNUN ZİHNİ KARIŞTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR

Yazılı açıklama yapan Salihoğlu, 31 Mart 2015'te cumhuriyet savcısı Kiraz'ın görevi başında şehit edilmesine ilişkin 1 Nisan 2015'teki ilk basın açıklamasında, ''görüşmeler devam ederken teröristlerin silahla ilk atışlarından sonra güvenlik güçlerinin müdahalede bulunduğu, otopsi raporunda da belirtildiği üzere savcının, kafasına bitişik olarak ateş edilmesi sonucu şehit edildiği"nin belirtilmesine rağmen bugün bazı yazılı basın organlarında ''5 değil 10 kurşun yarası olduğu, polislere gelen talimat üzerine bilinçsizce operasyona başlandığı, polislerin bomba patlattıktan sonra silahla karşılık verdiği'' ve buna benzer gerçek dışı yayınlar yapılarak, kamuoyunun zihninin karıştırılmaya çalışıldığını vurguladı.

SORUŞTURMANIN GİZLİLİĞİ İHLAL EDİLDİ

Ayrıca 2 Nisan 2015'te Sulh Ceza Hakimliği'nden ''gizlilik'' kararı alındığını hatırlatan Salihoğlu, soruşturma dosyasında bulunan hastane epikriz raporunun da yayınlanarak, soruşturmanın gizliliğinin ihlal edildiğini belirtti.

Salihoğlu açıklamasında, yürütülen soruşturma kapsamında tespit edilen bilgi ve görüntülere göre şunları kaydetti:

''31 Mart 2015'te teröristlerle irtibatı sağlayan emniyet görevlilerinin görüşmeleri devam etmekte iken, içeriden ilk başta peş peşe 2 el, akabinde de 16 saniye sonra peş peşe 3 el silah sesi gelmesi üzerine operasyon ekibi hemen müdahaleye başlamış, operasyon ekibinde özel harekat ve terör şube timleri ortaklaşa hareket etmiştir.

1 Nisan 2015 tarihli adli tıp raporunda açıklandığı üzere, cumhuriyet savcımızın vücudunda 5 adet ateşli silah mermi giriş deliği olduğu, 3 adet ise ateşli silah mermi sıyrığının bulunduğu, vücuttan 2 adet 7.65 mm çaplı çekirdek çıkartıldığı, atışlardan bir tanesinin kafaya bitişik şekilde yapıldığı tespit edilmiştir.''

GİZLİLİĞİ İHLAL EDENLERE SORUŞTURMA

Bu haliyle yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını, maksatlı olduğunu ve soruşturma belgelerinin yayınlanmasının suç teşkil edeceğini belirten Salihoğlu, "soruşturmanın gizliliğini ihlal" suçundan soruşturma yapılacağını bildirdi.

Başsavcı Salihoğlu, soruşturmanın etkin ve hızlı bir şekilde sürdürüldüğünü, bu amaçla 3 cumhuriyet savcısının görevlendirildiğini ifade ederek, ileriki aşamalarda bilgi verileceğini duyurdu.

İŞTE O AÇIKLAMA


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zaman ve Taraf'a Başsavcılık'tan tokat gibi açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN