Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çelişkileri kendini yalanladı

Teröristlerle müzakere için önce söz verip sonra vazgeçen CHP’li Tanrıkulu’nun çelişkileri kendini yalanladı.

Giriş Tarihi: 5.4.2015 10:09 Güncelleme Tarihi: 5.4.2015 11:13
Çelişkileri kendini yalanladı

İki cümlesinden biri "insan hakları" olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edilmesiyle sonuçlanan rehine krizinde arabulucu olarak adliyeye çağırılmış ancak ardından cep telefonunu kapatmış ve çağrıyı yantısız bırakmıştı.

Gelen tepkileri Twitter üzerinden yanıtlayarak kendini temize çıkarmaya çalışan Tanrıkulu, "arandığım ve geleceğimi söylediğim halde gitmediğim ifadesi doğru değil. Olay günü başsavcılıktan olduğunu öne süren bir kişi, bir kez aramış, ancak ertesinde yeterli bilgi verilmemiş, bana geri dönüş sağlanmamıştır. Çağlayan Adliyesi'ne gitseydim, benim de tehdit altında olduğum, yaşamıma kastedileceği konusunda ciddi şüphelerim bulunmaktadır. Ben sadece bir avukat değilim ve siyasi bir kimliğe sahibim. CHP Genel Başkan Yardımcısı kimliğim dolayısıyla benden bir talep varsa bu konuda muhatabım hükümettir" dedi. İşte Silivri Cezaevineki parelel medya mensuplarını ziyarete koşa koşa giden ancak Savcı Mehmet Selim Kiraz için Çağlayan Adliyesi'ne gitmeyen Sezgin Tanrıkulu'nun yaman çelişkilerle dolu açıklaması:

Bir açıklamada 4 çelişki
- Başsavcılık, müzakere için ilk aradığında "geleceğim" dedi.
- Ancak ardından telefonunu kapattı ve Çağlayan Adliyesi'ne gitmedi.
- Davet amacıyla yapılan ilk aramadan sonra telefonunu kapattı.
- "Ertesinde bana yeterli bilgi verilmedi, geri dönüş sağlamadılar" dedi.
- "Haberim olduğu an benim için en önemli şey insan hayatıdır" dedi.
- Sonra ben sadece bir avukat değilim, siyasi bir kimliğe de sahibim. CHP' Genel Başkan Yardımcısı kimliğim dolayısıyla benden bir talep varsa bu konuda muhatabım hükümettir" diyerek protokol beklediğini itiraf etti.
- "Lanet olsun siyaseti insan hayatından üstün görenlere" dedi.
- Ancak, "Adliye'ye gitseydim benim de yaşamamı kasdedileceği konusunda ciddi şüplerim bulunyordu" açıklamasıyla korktuğunu açıkça söyledi.
Öte yandan, Sezgin Tanrıkulu'na CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun 'gitme' talimatı verdiği, örgütten de baskı geldiği için müzakereye katılmadığı iddialar arasında.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çelişkileri kendini yalanladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN